Депресія батька – не дрібниця: вчені виявили, як психічний стан тата може роками впливати на поведінку дитини
У суспільстві батько часто постає як опора родини – сильний, врівноважений і впевнений у собі. Але реальність складніша. Дедалі більше досліджень показують – чоловіки також страждають на депресію.
Як зазначає Blik.ua з посиланням на NewsWise, ігнорування проблеми може дорого коштувати не тільки самому татові, а й його дітям. Психологи з Rutgers Health довели: якщо депресію у батька не виявити вчасно, дитина може роками демонструвати емоційні та поведінкові труднощі.
У дослідженні, яке вийшло в American Journal of Preventive Medicine, вчені простежили долі 1422 родин. Виявилося, що батьківська депресія у віці дитини 5 років має прямий вплив на її поведінку в 9-річному віці.
«Ми повинні звертати увагу не тільки на матерів. Депресія у тата – це також проблема для всієї родини», – каже авторка дослідження Крістін Шмітц.
Науковці зазначають: діти батьків із депресією частіше поводяться агресивно, проявляють неспокій, дратівливість, мають труднощі у спілкуванні. У деяких – падає самооцінка.
Пояснення цьому – цілком логічне. Депресія заважає батькам якісно взаємодіяти з дитиною, знижує рівень емоційної підтримки. До того ж, у сім’ї може зростати рівень стресу та конфліктів.
Ще один тривожний факт: якщо мама також має післяпологову депресію, ризик розвитку психоемоційних порушень у дитини зростає в рази.
Попри тривожні дані, вчені закликають не панікувати. Шмітц наголошує – вчасна діагностика і підтримка здатні значно покращити ситуацію як для батька, так і для дитини.
«Коли ми показуємо дітям, що звертатися по допомогу – нормально, ми вчимо їх важливого уроку на все життя», – підсумовує експертка.
- Фахівці наголошують: важливо долати стереотипи про те, що чоловіки повинні бути «залізними». Піклування про психічне здоров’я батьків – це також турбота про майбутнє дітей.
Читайте також: Канадські вчені вивели формулу ідеального дня: що робити для максимального щастя?