Лікарі шоковані: комп’ютерна томографія опинилась у списку онкоризиків разом з алкоголем та ожирінням
Як повідомляє Blik.ua з посиланням на дослідження у JAMA Internal Medicine, аналіз охопив понад 93 мільйони сканувань, проведених у 2023 році 62 мільйонам пацієнтів. Дослідники виявили прямий зв’язок між комп’ютерною томографією (КТ) та понад 100 тисячами потенційних випадків раку.
Особливо тривожно, що рак легенів і рак товстої кишки – найпоширеніші серед «КТ-пов’язаних» діагнозів – почали частіше з’являтися у молодих людей. Причини цієї тенденції поки що невідомі.
Найнебезпечнішими виявились КТ черевної порожнини та тазу – саме вони найчастіше фігурують у випадках, де простежується зв’язок із розвитком онкозахворювань.
Вчені наголошують:
«Комп'ютерна томографія часто рятує життя, але її потенційну шкоду часто не помічають».
Усе через променеве навантаження, яке не проходить безслідно для організму.
Автори дослідження наполягають: КТ потрібно призначати лише тоді, коли це справді необхідно, та в оптимізованих дозах.
«Це як з ліками – доза робить отруту. Безконтрольне використання КТ може мати катастрофічні наслідки», – кажуть дослідники.
- Попри значущість КТ у сучасній медицині, науковці нагадують: ця процедура не повинна ставати рутинною, особливо у випадках, коли є інші варіанти діагностики.
- Результати цього дослідження вже спричинили дискусії у медичних колах і можуть змінити підходи до променевої діагностики у багатьох країнах.
- Нагадаємо, нещодавно вчені довели, що медичний канабіс може не лише полегшувати симптоми, а й потенційно боротися з раковими клітинами.
Читайте також: Магнітні бурі у квітні 2025: коли накриє Землю, хто найбільше постраждає і як уберегти здоров’я