Нацбанк України відзвітував про рекордні резерви: як в умовах війни вдалося накопичити мільярди доларів
Як повідомляє Blik.ua з посиланням на Нацбанк України, у квітні міжнародні резерви зросли на 10,2% – це плюс 4,31 мільярда доларів за місяць. Причина – великі надходження від ЄС, країн G7 і Світового банку, а також помірне втручання НБУ у валютний ринок.
Найбільшу суму Україна отримала від Євросоюзу – понад 4,8 мільярда доларів у межах програми Ukraine Facility. Це частина 50-мільярдного пакету фіндопомоги, що розрахований на чотири роки.
Ще 1,29 мільярда доларів надійшли через рахунки Світового банку, а 192 мільйони – від продажу валютних облігацій внутрішньої державної позики. Це цінні папери, якими держава фактично позичає гроші в громадян.
Окремо Україна отримала 990 мільйонів доларів від Великої Британії в межах ініціативи ERA (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine). Але ці кошти не включили до резервів – через їхнє цільове призначення.
Зі свого боку Україна витратила 517 мільйонів доларів на обслуговування зовнішнього боргу: 299 мільйонів – на валютні облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП), ще 169 – Світовому банку, і 49 – іншим кредиторам. Додатково сплачено 82 мільйони доларів МВФ.
Нацбанк у квітні продав 2,21 мільярда доларів на валютному ринку, а викупив лише 17,5 мільйона. Але це на 17% менше чистого продажу, ніж у березні. Така обережна політика допомогла зберегти резерви.
Позитивну роль зіграла і переоцінка активів. Через зростання вартості деяких інструментів (наприклад, облігацій США та ЄС) до резервів додалося ще 742 мільйони доларів.
«Рівень резервів дозволяє покривати 5,6 місяця майбутнього імпорту», – пояснили в Національному банку.
- Втім, експерти нагадують: це ще не історичний максимум. У серпні 2008 року резерви становили 38 мільярдів доларів, що в нинішніх цінах дорівнює приблизно 55,5 мільярда.
- Тож попри рекорд у номінальному вимірі, реальний пік Україні ще тільки належить подолати.
Читайте також: Нацбанк України продає 200 гривень за 77 тисяч: у чому особливість ексклюзивної монети