Яке свято відзначається сьогодні 22 березня: день таксиста, народилися Микола Лисенко, Анджело Бадаламенті, Різ Візерспун і ONUKA
Сьогодні – 22 березня, і ось які імена, події, факти та явища визначають цей день. Сайт BLIK.ua перелічує всі головні свята, повір’я. церковні віхи, які стосуються цього дня.
22 березня: які свята відзначаються в цей день
Всесвітній день води відзначається на рівні ООН від 1993 року, щоб підкреслити важливість водних ресурсів і привернути увагу до проблем їхнього збереження. Декларація тисячоліття, яку ООН прийняла в 2000 році, розглядає першочерговим завданням забезпечення кожного жителя Землі чистою, якісною питною водою.
Міжнародний день Балтійського моря відзначається в світі, свято встановлене в усіх країнах, які мають вихід до цієї водойми.
Міжнародний день таксиста святкують в Україні та світі 22 березня. Саме цей день визначено в пам’ять про 22 березня 1907 року, коли в Лондоні на кеби було встановлено спеціальні лічильники для обліку проїзду й оплати.
В цей день, 22 березня, свої національні свята відзначає низка країн світу: в Індії – 1 чайтра, Новий рік за індійським календарем; у Казахстані – Науриз мейрами; у Лаосі – день Народної Партії; у Лівані та Йорданії – День Арабської ліги; у Пуерто-Рико – День скасування рабства; в Японії – День телерадіомовлення.
Чиї іменини (день Ангела) 22 березня?
У православ’ї в цей день іменинники – Аглай, Аетій, Акакій, Олександр, Олександра, Олексій, Ангій, Афанасій, Вівіан, Гаій, Горгоній, Дмитро, Дометіан, Домн, Євноїк, Євтихій, Екдикій, Іван, Іліан, Ілій, Іоасаф, Іраклій, Ісіхій, Кандід, ний, Лісімах, Мелітон, Михайло, Наталія, Микола, Петро, Пріск, Сакердон, Северіан, Сергій, Сисіній, Смарагд, Тарасій, Уалент (Валент), Уалерій (Валерій), Урпасіан, Феодул, Флавій, Феофіл, Філоктімон, Худіон, у католицизмі – Василій, Дарерка, Епафродит, Леа, Микола, Павло.
Це День Святої Дарерки – католицької святої, рідної сестри святого Патрика - покровителя Ірландії, який вигнав із острова змій. Троє синів Дарерки стали дияконами, висвяченими самим Патріком. Дарерка вважається покровительницею материнства (сама була напрочуд багатодітною) та святою опікункою острова Валентія біля Туманного Альбіону.
У православ'ї це день пам'яті 40 мучеників, які в Севастійському озері мучилися. Це були воїни з Калпадокії, які загинули за християнство в 320 році нашої ери. Вважається, що жінкам, які чекають на своїх чоловіків із війни, можна звертатися з молитвами до 40 мучеників.
Хто з відомих людей народився 22 березня?
Арабський поет Ібн аль-Фарід (1181), найбільше відомий релігійно-містичними творами «Винна Ода» та «Поема Суфійського Шляху».
Фламандський художник Антоніс ван Дейк (1599), учень Рубенса, який прославився портретами аристократів і картинами на Біблійні мотиви.
Видатний український композитор Микола Лисенко (1842), автор культових музичних постановок літературних сюжетів «Енеїда», «Наталка Полтавка», «Тарас Бульба». Як музичний діяч, Лисенко присвятив себе також диригуванню, педагогіці, збиранню українського пісенного фольклору.
Американський фізик Роберт Ендрюс Міллікен (1868), лауреат нобелівської премії за підрахунок значення заряду електрона.
Український письменник Іван Ле (1895), який працював у жанрі соцреалізму. За радянських часів відомими були його твори «Наливайко», «Хмельницький», «Роман міжгір'я», «Юхим Кудря». Сам Ле заплямував себе участю в цькуванні та розгромі представників ворожих творчих течій – майбутніх «ворогів народу», причому, не лише в роки сталінських репресій, а й пізніше. Зокрема, громив під час виступів у Спілці письменників УРСР дисидента-патріота Івана Дзюбу.
Українська акторка Марія Капніст (1915), відома майстерка епізоду. Знімалася в низці відомих радянських фільмів – «Дорогою ціною» (1957), «Далеко від Батьківщини» (1960), «За двома зайцями» (1961), «Ключі від неба» (1964), «Тіні забутих предків» (1964), «Війна і мир» (1965), «Помилка Оноре де Бальзака» (1968), «Мир хатам, війна палацам» (1970), «Олеся» (1970), «Кортик» (1973), «Табір іде в небо» (1976), «Вечори на хуторі біля Диканьки» (1983), «Нові пригоди янкі при дворі короля Артура» (1987), «Серця трьох» (1992). Будучи жертвою сталінських репресій, багато років була позбавлена волі. В 79-річному віці загинула в ДТП, тому що внаслідок отриманої від тортур клаустрофобії боялася зайти в підземний перехід.
Французький актор Марсель Марсо (1923), всесвітньо відомий у жанрі міма.
Знаменитий американський композитор італійського походження Анджело Бадаламенті (1937), автор музики до низки фільмів і серіалів, у тому числі – основної теми «Твін пікс».
Британський композитор Ендрю Ллойд Веббер (1948), класик сучасної музики (в жанрі опери та мюзиклу).
Радянський футболіст і український тренер Олег Кузнецов (1961), перш за все, відомий виступами в складі київського Динамо. Володар Кубка кубків 1986 року та всіх можливих радянських трофеїв. Тренував юнацьку збірну України, входив у штаб в національній команді
Американська акторка Різ Візерспун (1976), лауреатка «Оскара» та «Золотого глобуса» за роль у фільмі «Переступити межу». Найвідоміші її фільми – «Плезантвіль» (1998), «Американський психопат» (2000), «Білявка в законі» (2001), «Ярмарок марнославства» (2004), «Вроджена вада» (2014). Помітні ролі зіграла в серіалах «Друзі», «Велика маленька брехня» та «Ранкове шоу». Також брала участь в озвученні англійською – мовою оригіналу культових мультсеріалів «Король гори» та «Сімпсони». У 2022 році підтримала Україну під час повномасштабного вторгнення російських військ.
Українська співачка та композторка ONUKA – Наталія Жижченко (1985). Авторка популярних україномовних українських композицій Misto та Vidlik, а також інструментальної композиції Mainland, присвяченої зведенню нового укриття над зруйнованою ЧАЕС.
У цей день сталися такі події
22 березня 1312 року Папа Римський Климент V прийняв буллу про розпуск ордену тамплієрів і примусив ченців-лицарів, які належали до храмовників, прийняти покаяння. Цим завершився розгром Бідних солдатів Христа і Храму Соломона, який Климент V учинив із французьким королем Філіпом IV Вродливим. Як і пророкував спалений кількома днями раніше магістр тамплієрів Жак де Моле, Климент і Філіп померли до кінця того ж року.
22 березня 1654 року посли Гетьмана Богдана Хмельницького провели перемовини з московським царем і підписали Березневі статті. Документ, який став наслідком сумнозвісної Переяславської ради, зберігав за старшиною привілегії, проте при цьому примушував їх прийняти на всій території України московські війська, та ще й оплачувати тут їхнє функціонування. Це був перший вагомий крок до перетворення Московії з азійської на європейську державу.
22 березня 1841 року в США видано патент на промислове виготовлення крохмалю.
22 березня 1882 року в США заборонено багатоженство. Втім, рішення конгресу має винятки – наприклад, у штаті Юта, де велика мормонська община, а також у деяких інших випадках за правом прецеденту (стосується культурних і релігійних особливостей, скажімо, магометантства чи християнських течій нового світу).
22 березня 1888 року засновано Англійську футбольну лігу – найстарішу у світі. Дивізіон, заснований ініціативною групою на чолі з Уільямом Мак-Грегором, увійшли 12 клубів: Акрінгтон, Астон Вілла, Бернлі, Блекберн Роверс, Болтон Уондерерс, Вест-Бромвіч Альбіон, Вулвергемптон Вондерерс, Дербі Каунті, Евертон, Ноттс Каунті, Престон Норт-Енд і Сток Сіті.
22 березня 1895 року кінофільм «Прибуття поїзда» показаний зібраній братами Огюстом і Луї Люм'єрами публіці в Парижі. Ця подія вважається першим кіносеансом у світі.
22 березня 1904 року лондонська газета «Іллюстрейтед Міррор» опублікувала багатоколірну світлину – це вважається перша в світі публікація кольорової фотографії.
22 березня 1935 року у світі з’явилося телебачення – в Німеччині запрацювало Німецьке телемовлення (Deutscher Fernseh-Rundfunk).
22 березня 1941 року в УРСР з’явилося нове місто – відповідний статус отримав Чорнобиль, що в Київській області.
22 березня 1943 року німецькі нацисти та їхні колаборанти спалили білоруське село Хатинь. Відповідальними за знищення були бійці 36-ї гренадерської дивізії СС, яких сумновідомий Дірлевангер збирав із арештантів і кримінальних злочинців – зовсім як пізніше приватні військові компанії під час великої україно-російської війни.
22 березня 1945 року Ліга арабських держав заснована п’ятьма першими країнами-членами: Єгипет, Ірак, Ліван, Сирія та Трансйорданія. Перше засідання відбувалося в столиці Єгипту – Каїрі.
22 березня 1963 року біт-квартет The Beatles випустив у моно свій дебютний альбом — Please Please Me. Найбільший хіт платівки – Love Me Do. Гурт відпрацював у стилі рок-н-рол, а всі без винятку композиції написали самі учасники квартету. 11 із 14-ти пісень – авторства двох «білтів»: Джон Леннон і Пол Маккартні.
22 березня 1989 року літак Ан-225 «Мрія» побив 109 світових рекордів під час свого випробувального польоту в Україні.
22 березня 1992 року Демократична партія Албанії здобула вирішальну більшість на парламентських виборах. Цим самим настав кінець багатьох десятиліть комуністичної тиранії в цій країні.
22 березня 1993 року корпорація Intel представила процесор Pentium – свій культовий продукт, який витримав багато років на ринку та декілька поколінь у випуску. Цікаво, що Pentium це перша оригінальна розробка, власне, самої фірми Intel.
22 березня 1997 року американка Тара Ліпінскі стала наймолодшою чемпіонкою світу з фігурного катання серед жінок у віці 14 років і 9 місяців.
22 березня 1999 року запрацював плавучий космодром для запуску ракет Sea Launch. Розроблений впродовж чотирьох років, він витримав 19 років роботи. Цікаво, що 15% акцій міжнародного консорціуму Sea Launch SA належало українським компаніям КБ «Південне» і ПО «Південмаш».
22 березня 2006 року Папа Римський Бенедикт XVI вперше не підписався титулом «Патріарх Заходу» в офіційному Папському виданні «Annuario pontificio». Таким чином, римо-католицька церква припинила традицію, яка існувала від 450 року нашої ери. Це був явний і неприкритий реверанс «до нових ринків» – країн глобального півдня та Азії, на місіонерську політику в яких католицизм покладає великі надії. Транснаціональна корпорація «Римо-католицька церква» продовжила глобалізацію виборами Папи з-поза Старого Світу.
Народні прикмети, повір’я та традиції 22 березня
- Якщо відлига – до гарного урожаю зернових.
- Якщо зірок не видно – до похолодання.
- Якщо птахи співають – до потепління.
- Вважається, що день 22 березня визначає температуру та погоду на найближчі 40 днів – тепло чи холодно буде в цей день, такою ж погода буде більш як місяць.
Забобони й заборони 22 березня
- Не можна їсти скоромне, займатися підлотою, надмірно веселитися – триває Великий піст.
- Не можна бити та ображати тварин.
- Не можна обрізати гілки дерев – бо довго не приймуться й не заживатимуть.
Гороскоп
22 березня – час знаку Зодіаку Овен.