WAR

Контракт як у японської контррозвідки: ГУР уклало угоду про співпрацю з токійською космічною компанією

Аватар Ілля Рябінін Ілля Рябінін
32
1 голос
Контракт як у японської контррозвідки: ГУР уклало угоду про співпрацю з токійською космічною компанією
Бійці військової розвідки Сил самооборони Японії на навчаннях. Фото: агенція Reuters
Головне управління розвідки Міноборони України тепер співпрацюватиме з японським Інститутом піонерів космосу при Університеті Кюсю. Установа, попередньо, вже працює з японською контррозвідкою.

Як інформує Defence Intelligence, перемовини між Києвом та Токіо розпочалися наприкінці лютого та активізувалися після того, як 6 березня США тимчасово відкликали свого помічника з розвідки. Хоча Вашингтон згодом відновив підтримку, переговори з Японією тривали.

На орбіті установа вже має п’ять SAR-супутників, ще один планують вивести до кінця 2026 року.

Проте реалізація проєкту з ГУР потребує щонайменше 2-3 місяці - на налаштування приймального обладнання та програмного забезпечення.

Окремо Японія пообіцяла виділити Україні 1 млрд дол, які мають частково компенсувати скорочення фінансової допомоги з боку США.

За даними порталу, українська військова розвідка прагне зменшити залежність від американських розвідувальних зображень, особливо на тлі періодичних обмежень з боку Вашингтона. У співпраці з компанією iQPS Україна може суттєво розширити доступ до радіолокаційних супутникових даних.

Раніше надання SAR-знімків Україні пообіцяли також фінська компанія Iceye, Німеччина (через SAR-Lupe і SARah) та Італія (через Cosmo-SkyMed і Cosmo-SkyMed 2).

Проте у Києві досі відсутній повний доступ до оптичних супутникових даних. Попри співпрацю з європейськими провайдерами, такими як Airbus (Pléiades Neo), наявні ресурси не компенсують обсяг і точність зображень, які раніше надавали США через Maxar і BlackSky.

Навіть після поновлення передачі даних у березні, Вашингтон продовжує обмежувати доступ до супутникової інформації, що стосується території Росії.