Вступ до закордонних вишів у 2025 році: де безкоштовно, а де втратиш тисячі — важливе для українців

Аватар Віктор Слюсаренко Віктор Слюсаренко
10
1 голос
Вступ до закордонних вишів у 2025 році: де безкоштовно, а де втратиш тисячі — важливе для українців
Студентка. Фото Study.uа
Отримати закордонну освіту – мрія багатьох українців. На сайті BLIK.ua педагог із великим стажем і науковим званням Віктор Слюсаренко оновив свій блог, де пояснив, як це зробити та чи може це бути безкоштовно.
Зміст

висока конкуренція, міжнародні тести і купа різних документів. Так, це нелегкий процес, але реальний. Головне – мати чіткий план, достатньо часу й щире бажання. 

Як це можна зробити – на своєму блозі на сайті BLIK.ua розповів кандидат педагогічних наук Віктор Слюсаренко

Чи можуть українці безкоштовно вступити в закордонні вузи в 2025 році?

Талановиті, креативні і цілеспрямовані абітурієнти мають можливість вступити на безкоштовне навчання за кордоном. Таким абітурієнтам надають стипендії, вони можуть брати участь у написанні грантів, їх зараховують на навчання за рахунок навчального закладу.

Українці отримують можливість навчатися за кордоном безкоштовно в таких випадках:

  • отримання призових місць або участь в міжнародних або національних олімпіадах;
  • успішне проведення наукових досліджень з вченими або викладачами;
  • наявність серйозних результатів у науковій сфері;
  • закінчення вітчизняної школи або університету з відзнакою.

Вибір університету на бюджет

  1. Вибрати спеціальність, яку хочете освоїти;
  2. Вибрати державний виш, у якому навчають цієї спеціальності;
  3. З’ясувати, чи відповідає ваш атестат про повну середню освіту атестатам, які отримують місцеві випускники, чи вам не вистачає балів (годин);
  4. Досягти потрібного рівня на підготовчих курсах чи в іншому підготовчому навчальному закладі до подання заяви до вишу;
  5. Пройти вступні випробування якнайкраще.

Країни Європейського Союзу, в яких можна розраховувати на безкоштовне навчання:

Норвегія, Данія, Швеція, Польща, Чехія, Австрія, Німеччина, Ісландія, Фінляндія, Бельгія, Греція та Іспанія.

Вступати до іноземного вишу на обрану спеціальність іноді краще після того, як відучишся один-два курси на тій же спеціальності в рідній країні.

Лодзинський Університет. Фото: Лодзинський Університет

Як вибрати, де навчатися за кордоном: де це дорого і що треба знати

Основними чинниками, на які варто звертати увагу при виборі країни та навчального закладу, є: 

  • Вартість навчання. Варіюється залежно від країни та обраної програми. У Великобританії, наприклад, навчання може коштувати від 14 600 фунтів на рік.
  • Тривалість навчання. Більшість бакалаврських програм у Великобританії тривають три роки, що дозволяє значно зекономити на проживанні та витратах.
  • Порівняння рівня життя. Велика Британія, Канада та США надають студентам високий рівень комфорту і підтримки, але варто зважати на вартість проживання у великих містах.
  • Перспективи працевлаштування після навчання. Українські студенти можуть працювати під час навчання в Канаді та Великобританії з дозволом на 20 годин на тиждень. Канада і Великобританія дозволяють випускникам залишатися на роботі від одного до трьох років після закінчення навчання.
  • Переваги іноземного диплома на глобальному ринку праці. Дипломи британських та канадських університетів визнаються у всьому світі, відкриваючи безліч кар’єрних можливостей.
  • Поради щодо адаптації до життя за кордоном. Досвід навчання за кордоном є неоціненним, але вимагає готовності до культурної адаптації та мовного середовища.

Які професії найпопулярніші серед українців, що здобувають вищу освіту

Найпопулярнішими галузями серед українських абітурієнтів за останні два роки:

  • бізнес, економіка, управління, фінанси;
  • IT-сфера, включаючи штучний інтелект, програмування та кібербезпеку;
  • медичні науки та біотехнології.
  • Це говорить про те, що бізнес залишається найбільш популярним напрямком, але продовжує зростати інтерес до спеціальностей, пов’язаних із ШІ та медичними науками.

Віктор Слюсаренко під час уроку. Фото особистий архів Віктора Слюсаренка

Чи визнаються закордонні дипломи в Україні

Визнання в Україні іноземних документів про освіту здійснюється у повній відповідності з Конвенцією про визнання кваліфікацій з вищої освіти в європейському регіоні, яка ратифікована відповідним Законом України 03.12.1999 р. № 1273-XIV, та рекомендаціями цієї Конвенції.

У результаті процедури визнання власник іноземних документів про освіту отримує свідоцтво, яким підтверджується право власника документів, виданих закладом освіти іншої держави, на продовження освіти або працевлаштування за фахом у закладі вищої освіти України або в установах на всій території України. Видача такого свідоцтва здійснюється на підставі рішення компетентного органу – Міністерства освіти і науки України або закладу вищої освіти.

Процедура визнання іноземних документів про освіту включає в себе: верифікацію освітніх документів, перевірку статусу освітньої установи, освітнього провайдера та освітньої програми, оцінку кваліфікації або періоду навчання та встановлення їхньої відповідності освітньому або освітньо-професійному ступеню в Україні, академічних та професійних прав.

Якщо коротко: перед вступом у закордонний вуз вивчіть ретельно всю інформацію про ліцензію цього ЗВО, відповідність його стандартів освіти вимогам місцевого законодавства, а також поцікавтеся, чи відповідає вона Конвенції про визнання кваліфікацій з вищої освіти в європейському регіоні. Ствердні відповіді на всі питання дають впевненість у визнанні такого диплому не лише в Україні, а й у більшості інших держав світу.

Хто такий Віктор Слюсаренко та чому його думка з цього приводу авторитетна — досьє на нашого спікера

Віктор Слюсаренко – кандидат педагогічних наук, викладає фізику та математику в ліцеї та має багаторічний стаж роботи в цій царині.