Хочеш вступити в університет у 2025? Ось що змінилось, і що потрібно знати, щоб не провалити вступ

- 01 Коли починається вступна кампанія в 2025 році
- 02 Як працюють електронні кабінети вступників
- 03 Вступ на бакалаврат у 2025 році: основні дати
- 04 Зміни для вступників у порівнянні з попередніми роками
- 05 Що варто перевірити абітурієнту при виборі закладу вищої освіти
- 06 Хто такий Віктор Слюсаренко та чому його думка з цього приводу авторитетна — досьє на нашого спікера
Як вступити в вуз в Україні у 2025 році – найважливіше питання літа для школярів і батьків. А між тим, порівняно з часами, коли навчалося старше покоління, є зміни у правилах вступу, а також правила й умови, які обов’язково треба знати заздалегідь.
Щоб ви нічого не пропустили, сайт BLIK.ua попросив кандидата педагогічних наук Віктора Слюсаренка розібрати всю процедуру подання документів у вуз, а також пояснити, якою на сьогодні є вступна кампанія та від чого залежить успіх абітурієнта.
Коли починається вступна кампанія в 2025 році
У 2025 році вступна кампанія для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) розпочнеться 1 липня реєстрацією електронних кабінетів і завершиться зарахуванням вступників до закладів вищої освіти.
Як і щороку, Міністерство освіти і науки України працювало над Порядком прийому на навчання для здобуття вищої освіти та після обговорення проекту затвердило його наказом від 10 лютого 2025 року № 168 (ось посилання на цей документ на сайті Верховної ради України). Порядок прийому визначає основні принципи та процедури, якими керуватимуться заклади вищої освіти під час організації прийому вступників у 2025 році.
Навчальний процес. Фото itcluster.lviv.ua
Як працюють електронні кабінети вступників
Основні аспекти роботи електронних кабінетів вступників:
Згідно Порядку прийому, виділимо головні моменти, які стосуватимуться роботи електронних кабінетів вступників та подання онлайн-заяв:
- реєстрація електронних кабінетів буде відкрита з 1 липня до 20 жовтня;
- заяви через електронні кабінети вперше подаватимуть вступники в аспірантуру (доктор філософії та доктор мистецтв);
- можна буде подати до 15 заяв на вступ для здобуття вищої освіти, зокрема, до 5 - на бюджет;
- за бажанням вступники зможуть встановлювати пріоритетності заявам на контракт (для отримання гранту). Раніше пріоритетності були передбачені лише для заяв на бюджет. Вони так само залишаються обов'язковими;
- під час алгоритму розподілу місць буде надаватися тільки одна рекомендація за заявами з пріоритетністю незалежно від джерела фінансування;
- документ про попередню освіту має бути внесений в електронний кабінет до подання першої заяви на відповідній основі.
Вступ на бакалаврат у 2025 році: основні дати
Пропонуємо Вашій увазі календарний план вступу на бакалаврат у 2025 році:
- 1 липня - реєстрація електронних кабінетів вступників на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
- 3-10 липня - реєстрація заяв на участь у співбесідах і творчих конкурсах для вступу на бюджет;
- 3-25 липня - реєстрація заяв на участь у співбесідах і творчих конкурсах для вступу на контракт;
- 8-19 липня - співбесіди й творчі конкурси на бюджет і контракт;
- 8 липня - 1 серпня - співбесіди й творчі конкурси для вступу виключно на контракт;
- 19 липня - 1 серпня - реєстрація заяв на вступ;
- до 6 серпня - оголошення результатів на бюджет;
- до 9 серпня - виконання вимог та укладання договорів для вступу на бюджет;
- до 11 серпня - зарахування вступників на бюджет і контракт (за пріоритетними заявами);
- до 18 серпня - переведення на вакантні бюджетні місця;
- від 11 серпня - надання рекомендацій до зарахування на контракт;
- до 30 серпня - зарахування вступників на контракт.
Зміни для вступників у порівнянні з попередніми роками
У ході вступної кампанії 2025 року основні зміни для більшості абітурієнтів не відбудуться. Проте, для студентів мистецьких спеціальностей буде введено новий вступний іспит, а майбутнім аспірантам доведеться готуватися до іспиту з методології наукових досліджень.
Що варто перевірити абітурієнту при виборі закладу вищої освіти
На базі Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2025 року МОНУ кожен навчальний заклад України створює свій Порядок прийому абітурієнтів, який публікує на офіційному сайті закладу в травні. Аналіз всіх аспектів цих Порядків допоможе абітурієнтів не допустити помилку, не правильно зрозумівши правила вступу на бакалаврат.
Обираючи заклад вищої чи фахової передвищої освіти, абітурієнту обов’язково слід перевірити, чи має цей заклад ліцензію на здійснення освітньої діяльності, тобто чи може заклад офіційно навчати студентів та видавати їм документи про освіту.
Ознайомитися з ліцензією на право закладу освіти здійснювати освітню діяльність можна на сайті такого закладу. Адже кожен заклад освіти зобов’язаний, відповідно до статті 30 Закону України «Про освіту», оприлюднювати цю інформацію на своєму сайті. А якщо такої інформації на сайті закладу немає – це має насторожувати абітурієнта.
Водночас заклад освіти може мати ліцензію на здійснення освітньої діяльності, але не мати акредитації на ту чи іншу освітню програму, що може мати певні ризики для абітурієнта. Крім сайту закладу освіти перевірити ліцензію закладу вищої освіти можна на сайті Єдиної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).
Акредитація освітньої програми надає можливість абітурієнту навчатися з гарантіями та отримати після закінчення навчання відповідний документ про освіту, який визнається державою та роботодавцями. Звертаємо увагу абітурієнтів, що диплом видається тільки якщо освітня програма акредитована та її сертифікат про акредитацію діє на момент випуску здобувачів освіти. Саме сертифікат про акредитацію дає право на видачу диплома за спеціальністю, що визначено частиною 7 статті 25 Закону України «Про вищу освіту».
Віктор Слюсаренко під час уроку. Фото особистий архів Віктора Слюсаренка.
Хто такий Віктор Слюсаренко та чому його думка з цього приводу авторитетна — досьє на нашого спікера
Віктор Слюсаренко – кандидат педагогічних наук, викладає фізику та математику в ліцеї та має багаторічний стаж роботи в цій царині.