Коли орати город: досвідчений фермер дає прості поради щодо оранки землі – найкращий час і народні традиції

Аватар Віктор Озірний Віктор Озірний
47
Коли орати город: досвідчений фермер дає прості поради щодо оранки землі – найкращий час і народні традиції
Колаж: BLIK.ua
На BLIK.UA – корисні поради досвідченого фермера: коли можна садити картоплю та як досягнути її найкращого врожаю.

Коли орати город? На зиму чи на весну? Це дуже важливе питання, яке стоїть і перед досвідченими фермерами та городниками, і перед початківцями. Відразу скажемо – кожен із цих методів має свої переваги та мінуси, до того ж, багато залежить від клімату й традицій конкретного регіону, тому що частини України дуже різні за погодними умовами, родючістю ґрунту, можливостями зволоження й іншими вагомими для городництва умовами. 

Перш за все – навіщо потрібна оранка?

Культивація землі та засадження різними культурами приводять до її виснаження та з часом – втрати колишніх показників родючості. Допомагає сівозміна, удобрювання, правильний догляд і зволоження. Проте особливо важливу роль грає орання. 

Оранка городу допомагає боротися відразу з кількома загрозами родючості землі: 

  • Бур’яни – орання допомагає перемолоти коріння бур’янів, чагарів, залишків рослин і підняти їх на поверхню. Перемішаний дерн і ґрунт стає більш родючим, відбувається природній процес перегною та зниження заростання бур’янами. 
  • Ущільнення ґрунту – грамотне орання допомагає розпушити землю, розбити груди та скиби, запобігти ущільненню ґрунтової маси, яка досить шкідлива для родючості та потрапляння кисню в землю.
  • Ерозія ґрунту – регулярна та правильна оранка допомагає втримати природню однорідність ґрунту, його цілісність і здоров’я. 
  • Засолення ґрунту – завдяки оранню ми можемо запобігти значній проблемі територій із вологим кліматом, зокрема приморських ділянок. Йдеться про природнє накопичування солей у землі, які погіршують урожайність і якісні показники ґрунтів. За рахунок переорювання ґрунту засолення та ущільнення не складають загрози доступу кисню до землі та зберігають ґрунту здорову структуру. 
  • Шкідники – орання відіграє свою роль навіть для запобіганню появи та розмноження шкідників, адже порушений ґрунт, перемішаний оранкою, розбиває місця накопичення паразитів і оздоровлює землю.

Коли краще орати город?

Відразу скажемо, що в різних регіонах України до цього питання ставляться по-своєму. Скажімо, в Центральній Україні, де є життєдайний чорнозем, раніше оранку проводили лише восени, цього вистачало. На Півночі та Закарпатті особливу увагу приділяли весняній оранці, даючи змогу опалому листю та залишкам талого снігу підживити ґрунти. 

Сучасний підхід полягає в дворазовій оранці – і восени, і навесні. Це дозволяє оживити виснажені ґрунти та допомогти з їхньою природньою регенерацією. 

Якщо ви маєте город у місцевості з якісними ґрунтами, проводите якісний полив і удобрення та не вирощуєте постійно виснажливі культури на кшталт соняшника чи бахчових, вам можна спробувати орати раз на рік. Або практикувати дворазову оранку раз на сезон, а на наступний – одноразову. 

Підхід має триматися на розумінні особливостей саме вашої ділянки: вона достатньо родюча? Ґрунти стабільні, не мають ерозії, засолення чи підтоплення? Останній рік був стабільним з точки зору погоди? Не було засухи чи надміру опадів? Можете спробувати орати раз на рік. 

Що дає осіння оранка?

Вона вважається найголовнішою частиною сезонної землеобробки. Восени переорання землі ніби розкриває її пори, насичує ґрунт киснем, перемелює бур’янисті насадження прямо з корінням. Це дозволяє землі провести природню регенерацію до весни, тоді як відсутність осінньої оранки робить землю більш «забитою», ущільненою, кучкуватою. 

Майте на увазі: осіння оранка має бути глибокою. Старайтеся  встигнути її зробити до заморозків і стійких снігів. Орієнтир для вас: нічна температура повітря не нижче +5С.

Що дає весняна оранка?

Вона вважається необов’язковою при регулярній обробці та використанні родючої землі, проте є критично важливою для цілини, необроблених ґрунтів або ділянок, які деякий час не були в ужитку. Весняне орання має велике значення для базових культур зернових і некоренеплідних.

На відміну від осінньої оранки, весняна не закладає бази родючості ґрунту та самооновлення гумусу. Проте важливість орання навесні полягає в дегідрації ґрунту в вологих місцинах, низовинах, місцях збору талої води після масивних снігопадів. Також весняне орання й боронування допомагає в вирівнянні ділянки, точковому та економному удобренні, знищенні бур’янів. 

Важливо розуміти: весняна оранка може бути менш глибокою, вашим завданням є обробити верхній шар ґрунту та підготовити можливості для садіння «під фрезу». В температурному режимі також орієнтуйтеся на температуру близько +5С. Якщо в вас перевірені та досить родючі землі, ви можете орати навесні – за зиму коріння бур’янів перемерзне, ви перемелете його оранкою й отримаєте підживлення без надміру хімікатів.

Що не треба робити при оранці?

Сучасні технології зробили великий крок вперед і сьогодні ви можете дуже якісно обробити ваші ґрунти й підвищити родючість навіть виснажених і природно бідних городніх ділянок. 

Але є кілька суттєвих помилок, яких вам варто оминути в оранні.

Несвоєчасне орання – надто ранній або надто пізній час землеобробки може збити якості землі, погіршити її родючість і якість. 

Використання непідходящої техніки – на невеликих ділянках недоречно використовувати важку техніку та крупні борони, це призводить до ущільнення та утрамбування ваших ґрунтів, а великі скиби землі гірше розбиваються та роблять урожай менш родючим.

Затравлення ґрунтів мастилами й пальним – стежте за вашими орачами, щоб їхня техніка була справною, не мала протікань агрегатів, не стояла довго на холостому ходу двигуна саме на родючій землі. Витікання мастил і пального, особливо на малих ділянках не надто родючих ґрунтів, має згубний вплив на врожайність і якість земель.

Які добрива треба додавати при оранці?

Загалом для професійних фермерів і городників, які працюють на результат, є ціла лінійка високоякісних добрив, в тому числі таких, яких можна використовувати під орання. 

Проте, на нашу думку, особливо якщо в вас невелика ділянка й ви вирощуєте с/г культури під себе, є сенс звернутися до суто органічних добрив. Бажано – саме природніх. 

Скажімо, під осіннє орання ґрунт можна якісно використати перегній. Це буде корисно для родючих якостей ґрунтів і їхнього підживлення. Навесні може бути ефективно вдатися саме до перевірених добрив, адже ви готуєте землю безпосередньо до засівання й у такої обробки буде максимальна ефективність.

Підсумки

Вибір часу орання залежить від кількох факторів: наскільки регулярно обробляється ваш ґрунт, у якому він стані, якою була попередня кампанія, яким є клімат і стала погода вашої місцевості. 

Проте найкраще приділяти землі належну увагу й проводити оранку в правильні терміни з урахуванням температурного режиму та навантаження вашої землі. При якісному догляді, сівозміні, поливанні, удобренні ви можете дозволити собі обробляти землю й раз на рік. Але якщо помітили перші ознаки пониження урожайності, не пошкодуйте часу та коштів на два орання і восени, і навесні. 

Наші предки недарма задавалися цим питанням і досягали чудових результатів навіть при гіршому розвитку аграрної науки, а зараз у нас є всі шанси досягати чудових урожаїв і сповна використовувати можливості землі без втрати її якості.