РФ заплатить Україні $5 млрд за окуповані нафтогазові активи в Криму: суд в Парижі дозволив примусове стягнення

Суд Парижа надав дозвіл на примусове виконання рішення Гаазького арбітражу про відшкодування збитків, завданих незаконною експропріацією активів групи Нафтогаз у Криму. Йдеться про кошти в обсязі $5 млрд. Про це повідомила пресслужба Нафтогазу.
За словами керівника групи Нафтогаз Романа Чумака, це дозволить розпочати процедуру стягнення на території Франції.
«Цей результат – частина нашої глобальної кампанії з примусового виконання рішення арбітражу. Це надзвичайно важлива юридична перемога НАК «Нафтогаз України» та ще пʼяти компаній Групи», - зазначив Чумак.
Читайте також: Майно та активи «Білоруськалію» через суд стягнули на користь України: у Мін'юсті розповіли деталі
У компанії повідомили, що в межах цього процесу Нафтогаз вже зареєстрував обтяження на низку державних активів РФ, що розташовані у Франції. Їхня загальна вартість становить понад 120 млн євро.
«Це перший крок до примусового виконання рішення арбітражу. Наша команда використовує всі доступні юридичні механізми, аби забезпечити виконання арбітражного рішення та притягнути Росію до відповідальності за її протиправні дії», - наголосили в Нафтогазі.
У компанії також зазначили, що вже мають аналогічні успіхи й в кількох інших юрисдикціях, зокрема у Великій Британії та Фінляндії.
- Ще у жовтні 2016 року Нафтогаз розпочав арбітражне провадження проти РФ, вимагаючи компенсацію за незаконне захоплення майна групи. 12 квітня 2023 року трибунал, сформований під егідою Постійної палати третейського суду (PCA) в Гаазі, зобов’язав РФ виплатити Нафтогазу понад 5 мільярдів доларів США за порушення умов договору.
- Остаточне рішення арбітражу про відшкодування збитків було ухвалено після проміжного Часткового рішення, в якому трибунал визнав свою юрисдикцію розглядати позови Нафтогазу та встановив, що Росія несе відповідальність за експропріацію майна компанії.
- РФ спочатку відмовилася брати участь у справі, але згодом змінила свою позицію та активно долучилася до етапу розгляду питання компенсацій.
- Нещодавно Верховний суд Королівства Нідерланди відхилив касаційну скаргу РФ щодо скасування Часткового рішення трибуналу про юрисдикцію та суть справи.
- Разом з тим Росія досі відмовляється виплатити Нафтогазу присуджену суму. Тому група ініціювала міжнародну кампанію зі стягнення.