Європа змінює підхід: замість військ для України шукають альтернативи

Аватар Кирило Гапонов Кирило Гапонов
15
1 голос
Європа змінює підхід: замість військ для України шукають альтернативи
Європейці відмовляються від ідеї розміщення своїх військових в Україні. Фото: Freedom
Європейські країни переосмислюють механізми підтримки України, шукаючи альтернативні варіанти замість прямої військової присутності в умовах складної геополітичної ситуації.

Європейські країни переглядають свої плани щодо безпекової підтримки України. Спочатку обговорювали відправку військ, але тепер шукають інші варіанти через політичні, логістичні та міжнародні перешкоди. Повідомляє BLIK з посиланням на Reuters.

Франція та Велика Британія активно працювали над концепцією введення тисяч військових до України, щоб гарантувати безпеку після можливого припинення вогню. Однак, як зазначають дипломати, такий сценарій стає дедалі менш імовірним.

«Вони відступають від ідеї наземних військ і намагаються знайти більш реалістичне рішення», – зазначив один із європейських дипломатів.

Інший додав, що такий підхід виглядав привабливо, коли ситуація була більш сприятливою для України, але зараз це менш актуально.

Росія заявила, що ніколи не погодиться на введення військ НАТО в Україну. Водночас США, з приходом нової адміністрації Дональда Трампа, змінюють позицію. Спочатку Трамп схвально оцінив пропозиції Лондона та Парижа, але згодом американські офіційні особи стали більш скептичними.

План «Б»: як Європа хоче гарантувати безпеку

Очікується, що на саміті у Парижі, який відбудеться найближчими днями, обговорюватимуть різні варіанти підтримки України. Серед них – посилення її обороноздатності, контроль за припиненням вогню та захист критичної інфраструктури.

Високопосадовець з європейської оборони наголосив, що відмова від введення військ не означає повного виключення участі окремих країн у військових тренувальних місіях та інших формах підтримки.

Попри невизначеність, концепція європейської присутності в Україні залишається на порядку денному. У проєкті підсумкового документа саміту згадується можливість створення сил забезпечення безпеки, які можуть бути розгорнуті після укладення мирної угоди та за підтримки США.

Що далі?

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підкреслив, що нині військові планувальники зосереджені на захисті повітряного простору, морських шляхів та кордонів України.

Водночас частина європейських союзників висловлює занепокоєння через відсутність чітких гарантій з боку США та можливі витрати на утримання великого контингенту. Колишній командувач військ США в Європі Бен Ходжес наголосив, що без чітко визначеної місії говорити про розгортання будь-яких сил передчасно.

  • Дипломати не виключають, що Європа може зміцнити присутність своїх військ у сусідніх країнах, зокрема в Румунії, або посилити існуючі сили НАТО на східному фланзі.
  • Крім того, розглядається можливість створення альтернативних безпекових гарантій для України, подібних до статті 5 статуту НАТО, яка передбачає колективну оборону. Це дозволило б Європі запропонувати Києву надійний захист без прямої військової присутності на його території.

Читайте також: Саміт «коаліції охочих» у Парижі: голова МЗС України Сибіга назвав основні теми переговорів у Франції