Європа без американців: Глобальний оборонний план ЄС залишає США поза дужками

Європейський Союз представив колосальний план зміцнення власної обороноздатності, який навмисно виключає участь виробників зброї зі Сполучених Штатів. Про це свідчать документи оборонних витрат, опубліковані у середу.
«Ми повинні купувати більше європейського, адже це означає зміцнення європейської оборонно-технологічної та промислової бази», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, презентуючи програму «Readiness 2030».
Як не парадоксально, але зміцнюючи зв'язки із союзниками, Брюссель залучив до своєї програми такі країни, як Південна Корея та Японія, а також держави Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ), але залишив США поза межами проєкту, на який може бути витрачено до 800 мільярдів євро.
«Ми повинні розглядати не лише Росію як загрозу, але й враховувати глобальні геополітичні тенденції та те, на чому американці зосередять свою стратегічну увагу», – пояснив європейський комісар з питань оборони Андрюс Кубілюс під час брифінгу.
Найбільш конкретною пропозицією є зобов'язання Єврокомісії надати державам-членам позики на оборону в розмірі до 150 мільярдів євро в рамках інструменту SAFE. Хоча позики будуть доступні лише країнам ЄС, дружні держави за межами блоку також зможуть брати участь у спільних закупівлях зброї.
Спільні закупівлі за пропозицією SAFE відкриті для України, що дуже важливо; країн ЄАВТ – Норвегії, Швейцарії, Ісландії та Ліхтенштейну; а також «країн, що приєднуються, країн-кандидатів і потенційних кандидатів, а також третіх країн, з якими Європейський Союз уклав Партнерство у сфері безпеки та оборони».
Станом на кінець січня ЄС мав шість таких партнерств: з Норвегією, Молдовою, Південною Кореєю, Японією, Албанією та Північною Македонією. Туреччина та Сербія, як країни-кандидати в ЄС, також потенційно можуть приєднатися.
Це залишає поза рамками США та Велику Британію, хоча статус останньої може змінитися.
«Ми працюємо над укладанням партнерства у сфері оборони та безпеки з Великою Британією. Я справді сподіваюся, що до саміту в травні ми зможемо мати результати», – зазначила Кая Каллас, головна дипломатка ЄС.
Преференційне ставлення до європейських компаній є спробою заспокоїти Францію, одного з провідних виробників зброї в Європі. У рамках проєкту також встановлено мінімальний поріг – 65% компонентів, які претендують на фінансування, повинні бути європейськими.
Кінцевий термін подання запитів на позики – 30 червня 2027 року, а країни можуть отримувати кошти до кінця 2030 року. Вони повинні повернути позики Комісії протягом 45 років.