Російська музика у власному авто – чи можна за неї отримати штраф? Адвокат пояснює по пунктах законодавства

В останні тижні в медіа почали писати про можливі величезні штрафи для водіїв, які слухають російську музику в своїх авто. Такі новини спричинили чимало тривоги серед українців, тож адвокат Андрій Шевченко у своїй колонці для BLIK.ua детально пояснив, як усе є насправді.
Про що йдеться у ЗМІ?
Деякі ЗМІ з посиланням на коментар адвоката Ірини Ан, який вона дала в ефірі телеканалу «Київ 24», повідомили про можливі штрафи в розмірі від 5 100 грн. до 25 500 грн. за прослуховування російських пісень у автомобілі.
Ця позиція обґрунтовується тим, що коли ви гучно слухаєте російську музику в своєму автомобілі і через це її чують й інші люди поза межами авто, то в цьому випадку ви вже займаєтесь публічним розповсюдженням російської музики.
Мені вдалося знайти запис того самого коментаря адвоката Ірини Ан, на який посилаються всі ЗМІ, проте варто зауважити:
- Жодних розмірів штрафу за прослуховування російської музики в своєму автомобілі вона не називає;
- В коментарі адвокат зазначає про те, що сама заборона на російську музику в публічному просторі є, але механізму покарання за цією забороною законодавець ще не передбачив;
- Пані Ірина в якості прикладу навела, що прослуховування російської музики у власному авто з відкритими вікнами може бути розцінене як публічна демонстрація російськомовного контенту.
Отже, представники ЗМІ за основу коментар адвоката Ірини Ан та доповнили його інформацією про якісь міфічні розміри штрафів.Однак їхні цифри взяті не з чинного законодавства, а з проєкту закону, який на момент підготовки цього матеріалу ще не ухвалений Верховною Радою.
Який законопроект мається на увазі?
Йдеться про проект Закону України №9547 від 2023 року, яким хотіли внести зміни до статті 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), яким пропонується підвищити відповідальність за публічне використання музичного продукту держави-агресора.
Основні положення цього законопроекту:
• Запровадити адміністративну відповідальність за публічне виконання, показ, демонстрацію або доведення до загального відома у закладах торгівлі, громадського харчування та сфери послуг музичних творів, поширення яких заборонено.
• Передбачити штрафи від 5 100 до 8 500 гривень за перше порушення.
• Передбачити більші штрафи — від 17 000 до 25 500 гривень — за повторні порушення протягом року.
Даний законопроект Верховною Радою України за два роки так і не розглядався.
Що говорить чинне законодавство?
За чинною статтею 155 КУпАП відповідальність за порушення правил торгівлі та надання послуг у сфері громадського харчування і торгівлі застосовується виключно до закладів і підприємців, які організовують публічне відтворення заборонених музичних творів.
- Штрафи, передбачені зараз, коливаються від 17 до 170 гривень.
- Ці штрафи накладаються на заклади — кафе, ресторани, магазини, салони послуг тощо, а не на фізичних осіб, які просто слухають музику у своєму авто чи вдома.
Російська музика дійсно під забороною?
Після початку війни в Україні ВРУ 19 червня 2022 року прийняла спеціальний закон Закон № 2310-IX (Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора), який забороняє в Україні публічне відтворення музичних творів артистів — громадян держави-агресора, а також музичних кліпів чи відеограм, створених у Росії.
Що саме цей закон забороняє?
1. Публічне використання музичних творів держави-агресора:
- Заборонені публічне виконання, показ, демонстрація, поширення музичних творів (з текстом), якщо виконавець є (або був після 1991 р.) громадянином держави-агресора.
2. Гастролі музикантів держави-агресора:
- Заборонено проводити гастрольні заходи в Україні для таких виконавців (крім тих, хто засудив агресію).
3. Включення в репертуари ЗМІ музичних творів держави-агресора.
4. Співпраця організацій колективного управління:
- Заборонено укладати договори з організаціями, зареєстрованими в державі-агресорі.
5. «Акустичне насильство» в автобусах, таксі:
- Заборонено відтворювати музику в салоні автобусів, таксі (якщо всі пасажири не погодилися) чи гучно відтворювати будь-які записи.
6. Співпраця у сфері авторських прав:
- Зазначені держави-агресори не можуть отримувати платежі, авторські відрахування тощо.
👇 Кого ці заборони стосуються:
- ✅ Організаторів гастрольних заходів.
- ✅ Телерадіомовників, провайдерів програм.
- ✅ Перевізників (водіїв автобусів, таксі).
- ✅ Організації колективного управління.
- ✅ Культурні установи, заклади культури.
Для особистого прослуховування — вдома, в навушниках, в особистому авто — обмежень не встановлено.
Відповідальність за прослуховування російської музики в автомобілі законодавством не передбачена.
Якщо ви слухаєте російську музику в особистому авто — штрафів і відповідальності за це не існує. Якщо ж мова йде про використання такої музики у публічних закладах — там відповідальність може бути, але це стосується закладів, а не клієнтів таких місць.
Слідкуйте за офіційними змінами в законодавстві та звертайтеся за консультаціями до кваліфікованих юристів, щоб уникнути непорозумінь.
Адвокат Андрій Шевченко, спеціально для BLIK.ua