Церковне свято 22 травня: що дозволено та що заборонено робити у цей день

22 травня в церковному календарі присвячене пам’яті святого мученика Василіска. Він жив у IV столітті та загинув за віру в Христа під час гонінь, що влаштував імператор Максиміан Галерій. За переказами, перед стратою Василіск побачив у сні Господа, а після молитви на язичницький храм зійшов вогонь, який його знищив.
Про це повідомляє Blik.ua.
Святий Василіск прославився не лише стійкістю у вірі, а й численними чудесами. Його вважають покровителем тих, хто потребує духовної сили й зцілення. До нього моляться у хвилини розпачу, просять витримки та душевного спокою.
Що не можна робити 22 травня
У народному календарі цей день має похмуру славу. Його вважали одним з найстрашніших у році. За повір’ями, саме 22 травня прокидається і виходить у світ зміїний цар – жахлива істота, яка приносить нещастя. Через це наші пращури уникали будь-якої серйозної роботи.
Особливо заборонено було сіяти, орати й працювати на городі – вважалося, що це може зруйнувати майбутній урожай. Люди казали:
«Не чіпали землю – берегли волошки від прокляття».
Свистіти цього дня теж суворо заборонялося. Існувало повір’я, що свист викликає обман, крадіжки і злидні. Дехто навіть відмовлявся від медичних процедур – боялися, що організм не відреагує на лікування, а навпаки, стан лише погіршиться.
Відомі також інші заборони:
- не можна сваритися;
- ображати когось;
- заздрити;
- поширювати плітки.
Вважалося, що негативні емоції сьогодні мають особливо руйнівну силу і можуть зруйнувати гармонію в родині.
Волошковий день
Проте не все так похмуро. В народі 22 травня називали ще й Волошковим днем. Господині збирали ці ніжні квіти, сушили і готували з них лікувальний чай. Він допомагав при застудах, болях у шлунку та суглобах.
«Збираєш волошки в цей день – добро в хату несеш», – казали старші люди. Вірили, що вінок з волошок, покладений у хаті, приносить добробут і захищає від злих сил.
Які є прикмети та що можна робити 22 травня
А ще 22 травня звертали увагу на прикмети. Якщо ранок був ясний, а птахи співали дзвінко – чекали теплого літа. Гроза обіцяла мінливу погоду з чергуванням дощів і спеки. А от спів солов’я був добрим знаком – передвістям затишку й гарного врожаю.
Цього дня дозволяється займатися лише побутовими справами – прибиранням, пранням чи приготуванням їжі. Все це вважалося корисним і навіть обов’язковим для збереження родинного ладу.
- Незважаючи на містичні повір’я, день Василіска сповнений глибокого сенсу. Він нагадує про силу віри, важливість духовної рівноваги й поваги до природи. А також про те, як важливо іноді зупинитися, озирнутись довкола і просто побути в тиші.
Читайте також: День банківських працівників: коли відзначають в Україні – найкращі привітання зі святом