Вікінги все ж носили рогаті шоломи: як відкриття норвезьких археологів підтверджує відомий історичний міф

Як повідомляє Blik.ua з посиланням на журнал LiveScience, норвезькі археологи понад століття тому натрапили на незвичне жіноче поховання, де й знаходилася унікальна тканина із зображенням воїна в рогатому шоломі – елементі, який досі вважали вигаданим.
Розкопки відбулися ще 1904 року. У великому дубовому кораблі знайшли рештки двох знатних жінок, а також прикраси, тварин, інструменти та гобелен, що нині зберігається в Музеї епохи вікінгів в Осло. Деревину поховання вдалося точно датувати – 834 рік нашої ери.
Фрагмент гобелена з Музею епохи вікінгів в Осло. Фото: LiveSience
Збережений фрагмент гобелена має розмір приблизно 16 на 23 см. Хоча зараз кольори вицвіли, дослідники зафіксували сліди червоної фарби, отриманої з натуральних барвників. На тканині – зображення людей, тварин, будівель, возів і, можливо, міфічного дерева життя Іґґдрасіль.
Вчені припускають, що сцена може зображати похоронну процесію – надзвичайно символічну й ритуальну. Зброя, одяг і композиція вказують на важливість зображеного обряду. Стилістично гобелен нагадує гобелен з Байо, що з’явився на два століття пізніше у Франції.
Проте саме рогатий шолом став справжньою сенсацією. Адже попри стереотипи, історики вважали, що вікінги не носили рогів на голові – жоден знайдений металевий шолом цього не підтверджував. Цей гобелен може стати першим доказом того, що хоча б у церемоніях такі шоломи все ж існували.
«Зображення може свідчити про міфічного воїна – можливо, берсерка», – припускають дослідники.
Саме ці персонажі у скандинавських сагах описуються як напівбожества або одержимі бійці.
Попри фрагментарний стан гобелена, дослідники намагаються за допомогою цифрових технологій «зшити» втрачені елементи, щоб відновити повну картину. Робота над реконструкцією триває.
- Нагадаємо, вікінги – це морські воїни, купці й дослідники зі Скандинавії (сучасні Норвегія, Данія та Швеція), які активно діяли в Європі з кінця VIII до XI століття. Вони відомі своїми грабіжницькими рейдами, завоюваннями та торгівлею, що сягала аж до Візантії й Близького Сходу.
- Вікінги залишили помітний слід у культурі, мореплавстві та міфології, а також заснували поселення, зокрема в Ісландії, Англії, Ірландії та навіть на території сучасної України.
- Їхній образ – це не лише жорстокі завойовники, а й вправні кораблебудівники, мореплавці та носії унікальної скандинавської культури.
Читайте також: «Середньовічна еротика» на гобелені з Байо: чому історики не перестають сперечатися щодо відомої картини