Фінансова ротація в банках: вклади можуть принести до 17% річних, а кредити подорожчають незначно

Українські фінансові установи планують суттєво переглянути свою відсоткову політику вже у другому кварталі 2025 року. Рішення Національного банку України підвищити облікову ставку до 15,5% запустило ланцюгову реакцію на банківському ринку, яка найбільше вплине на власників депозитів. Пише OBOZ.UA.
За словами віцепрезидента Асоціації українських банків та голови правління Глобус Банку Сергія Мамедова у інтерв'ю ІА Дивись.info, підвищення ключової ставки НБУ матиме подвійний ефект – зміцнення національної валюти та стримування інфляційних процесів. Водночас ці зміни неминуче вплинуть на умови банківських продуктів для населення.
«Очікується, що зростання ставок за партнерськими програмами буде мінімальним і не перевищить одновідсотковий пункт до ставок, що діяли з грудня 2024 року», – зазначив банкір, коментуючи ситуацію на кредитному ринку.
Найбільш помітні зміни відбудуться в сегменті депозитів, де українцям варто очікувати суттєвого підвищення дохідності їхніх заощаджень. Мамедов нагадав, що з четвертого квітня Нацбанк збільшує ставку за трьохмісячними депозитними сертифікатами до 19%, що стане додатковим стимулом для залучення гривневих вкладів.
Згідно з розрахунками експертів, найближчим часом середні депозитні ставки зростуть по всій лінійці банківських продуктів. На ультракороткі вклади терміном від трьох до 6 місяців банки пропонуватимуть 12,5-13% річних. Вклади на 6-9 місяців стануть найвигіднішими з показником у 16% річних.
Для депозитів на термін від 9 до 12 місяців середня ставка складе 14-15% річних, а річні та довші вклади принесуть вкладникам близько 16% річних. За прогнозами банкірів, найпопулярнішими стануть депозити на 6-9 місяців та річні вклади, які дозволять отримати пасивний прибуток у розмірі 4-5% від суми вкладу.
Найцікавіше для вкладників, що максимальні ставки за депозитами з урахуванням різноманітних бонусних пропозицій можуть сягнути 17% річних, що є одним із найвищих показників за останні роки.
Водночас на кредитному ринку Сергій Мамедов прогнозує суттєві структурні зміни. У другому кварталі 2025 року понад половина всіх виданих кредитів може припасти на партнерські програми автокредитування, позики для малого та середнього бізнесу, а також енергокредитування.
«В умовах нових кредитних ставок може значно зрости роль державних кредитних програм. Цілком можливо, що кількість виданих кредитів за державними програмами може компенсувати прогалини за іншими кредитами», – підкреслив фінансист.
Особливої ваги у цьому контексті набувають державні програми, зокрема «єОселя», які, за запевненням банкірів, не зазнають значних змін у відсоткових ставках. Втім, Мамедов підкреслює, що ключовою умовою стабільності цих програм залишається їхнє надійне фінансування з боку держави.
- Експерти фінансового ринку відзначають, що підвищення депозитних ставок може стати додатковим інструментом дедоларизації економіки, заохочуючи українців переводити заощадження в національну валюту.
- За їхніми оцінками, при інфляції, що коливається в межах 10-11%, реальна дохідність гривневих депозитів стає суттєво привабливішою порівняно з валютними вкладами.
Читайте також: НБУ готує революцію у банківських картках: нові правила для бізнесу та фізосіб