«Золоті яйця» Міноборони та розкрадання 733 млн: п'ятьом фігурантам скандальної справи оголосили підозри

Антикорупційні інституції України, а саме НАБУ та САП, викрили злочинну схему під час закупівля продуктів харчування для ЗСУ.
Слідчі органи активно працюють над злочином і вже мають підозрюваних:
- Експосадовця, що раніше очолював один із департаментів Міноборони;
- Бенефіціарну власницю групи афільованих компаній, що виступали постачальниками;
- Двох директорів зазначених компаній-постачальниць;
- Ще одного громадянина, визначеного як фізична особа.
Дії фігурантів попередньо кваліфіковані за статтями Кримінального кодексу України, що стосуються розтрати майна в особливо великих розмірах (ч. 5 ст. 191), незавершеного замаху на аналогічний злочин (ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191) та легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209).
Що встановило слідство
- Протягом 2022-2023 років забезпечення армії харчами відбувалося за специфічною системою закупівлі «продуктових комплектів». Контракти дозволяли замовляти товари згідно із затвердженим каталогом, який містив 409 різних найменувань. При цьому на найбільш поширені позиції (овочі, крупи, м'ясо, вода тощо) припадало лише близько десяти відсотків асортименту.
- Переважна більшість каталогу складалася з продуктів, що замовлялися рідко або ніколи (наприклад, специфічні спеції, желатин, певні ягоди).
- Механізм ціноутворення за комплект базувався на усередненій вартості всіх позицій каталогу, що, за словами слідчих, створило можливості для маніпуляцій: постачальники могли суттєво завищувати ціни на продукти високого попиту та одночасно занижувати їх на рідкісні або сезонно недоступні товари (як-от черешня чи абрикоси в зимовий період).
- Формально ціна комплекту залишалася незмінною, що маскувало реальний стан речей: картопля, що постачалася тисячами тонн, могла продаватися за ціною, втричі вищою за ринкову, тоді як сезонні фрукти, які майже не замовлялися, оцінювалися в копійки.
Про які суми йдеться у злочинній схемі
- Слідство вважає, що внаслідок таких дій у період із серпня по грудень 2022 року дві компанії, підконтрольні одній власниці, змогли незаконно акумулювати понад 733 мільйони гривень надприбутків.
- Згодом частина цих коштів, ймовірно, була виведена через механізми виплати дивідендів та оформлення поворотної фінансової допомоги на пов'язані юридичні особи.
- Після того, як у січні 2023 року було розпочато досудове розслідування та відповідна інформація набула розголосу в медіа (зокрема, щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку), фігуранти справи, як повідомляється, знизили ціни на 11 найбільш ходових продуктів. Цей крок, за оцінками антикорупційних органів, запобіг подальшому розкраданню бюджетних коштів на суму близько 788 мільйонів гривень.
Надалі, реагуючи на пропозиції НАБУ та САП щодо усунення умов, які сприяли зловживанням, Міністерство оборони вжило заходів для реформування системи закупівель, зокрема, змінивши відповідний порядок та ініціювавши пілотні проекти.