Їзда на зимовій гумі влітку: що каже закон, які ризики і чим загрожує новий законопроєкт 2025 року

Аватар Андрій Піскун Андрій Піскун
10
1 голос
Їзда на зимовій гумі влітку: що каже закон, які ризики і чим загрожує новий законопроєкт 2025 року
Фото: nokiantyres.com
Посвяткували трішки – і на роботу! Пояснюємо на сайті BLIK.ua, як уникнути ефекту втоми, сонливості та апатії після кольорових вихідних у чорно-білих буднях.

Коли замінювати зимові шини на літні та навпаки? Чи закон вимагає цього обов’язково? Які покарання, якщо, приміром, влітку розсікати на зимовій гумі?

Про все це – в статті на сайті BLIK.ua, але майте на увазі – все може змінитися і в кінці нашої публікації ми пояснюємо, чому й коли, а також де про це дізнатися.

Гаразд, а в чому ж різниця між зимовою та літньою гумою?

Зимові шини виготовлені з м’якішої гуми і мають глибший протектор для кращого зчеплення на льоду й снігу. Літні — твердіші, краще тримають дорогу в спеку та забезпечують коротший гальмівний шлях на сухому асфальті. Перехід між типами гуми відбувається зазвичай навесні (при температурі вище +3-7 °C) і восени. Орієнтуються досвідчені водії на наявність снігу та інших опадів, а також температуру повітря – все, що може робити трасу слизькою.

Що каже закон: чи дозволено їздити на зимовій гумі влітку

Станом на квітень 2025 року, в Україні не існує прямої заборони на використання зимових шин влітку. Водії не підлягають адміністративній відповідальності виключно за сам факт їзди на «зимі» в теплий сезон. Проте, якщо гума в поганому стані або не відповідає стандартам безпеки, може бути складено протокол за частиною 1 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (керування технічно несправним транспортом).

За частиною 1 статті 121 КУпАП яка стосується керування технічно несправним транспортним засобом, передбачено штраф у розмірі 340 гривень (станом на 2025 рік).

Також варто врахувати, що у разі повторного порушення або в разі, якщо несправність створює реальну загрозу безпеці дорожнього руху, можуть бути застосовані жорсткіші санкції, аж до тимчасового вилучення транспортного засобу або позбавлення права керування.

Але все може змінити Законопроєкт №11029: там нові вимоги щодо шин в Україні

У лютому 2024 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт №11029, який може змінити ситуацію. Його ініціатори — народні депутати від «Слуги народу» В'ячеслав Медяник, Максим Павлюк, Сергій Швець, Олена Вінтоняк. Документ передбачає запровадження чітких сезонних вимог до шин.

У пояснювальній записці йдеться:

«Забороняється експлуатація транспортних засобів із зимовими шинами в період з 1 травня по 30 вересня, за винятком надзвичайних погодних умов».

Наразі законопроєкт знаходиться на стадії обговорення в комітетах і не пройшов перше читання. Можуть бути зміни та коригування. Якщо його ухвалять, порушникам загрожуватиме штраф — попередньо в розмірі до 340 гривень за перший такий штраф і 3400-8500 за повторний.

Їзда на «лисих» шинах або на зимових в теплу пору року може бути прирівняна до керування  водієм  транспортним  засобом,  що  має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного  пристрою,  зовнішніх  світлових  приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно  до  встановлених  правил  експлуатація  його забороняється  або  переобладнаний  з  порушенням відповідних  правил,  норм  і  стандартів.

Фото: wikimedia.org

За це якраз і можуть накласти штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  • Скільки це?

В Україні один неоподатковуваний мінімум доходів громадян (НМДГ) для розрахунку штрафів становить 17 гривень (це фіксований показник, не пов'язаний із прожитковим мінімумом).

Отже:

20 НМДГ × 17 грн = 340 грн

Це і є сума адміністративного штрафу, наприклад, за порушення частини 1 статті 121 КУпАП — 340 гривень.

Як це працює в інших країнах

США: Законодавство різниться від штату до штату, але в більшості регіонів не рекомендується використовувати зимові шини влітку, хоча офіційної заборони немає.

Німеччина: Зимова гума дозволена влітку, але якщо вона спричинить ДТП або буде непридатною — водій несе відповідальність.

Франція: Немає заборони, але вважається, що це порушення технічних норм безпеки.

Польща: Використання зимової гуми влітку не карається, але несе ризики погіршеного зчеплення.

Італія: В окремих регіонах діють обмеження на зимові шини в літній сезон, і за порушення передбачено штрафи.

Як бути в курсі змін у законодавстві

Щоб стежити за оновленнями, радимо підписатися на:

  • Офіційний сайт Верховної Ради України: rada.gov.ua
  • Портал уряду: kmu.gov.ua

Таким чином, їзда на зимових шинах влітку поки що не заборонена законом, але може бути небезпечною та невигідною. Найближчим часом ситуація може змінитися — слідкуйте за законопроєктом №11029.