Їзда на зимовій гумі влітку: що каже закон, які ризики і чим загрожує новий законопроєкт 2025 року

Коли замінювати зимові шини на літні та навпаки? Чи закон вимагає цього обов’язково? Які покарання, якщо, приміром, влітку розсікати на зимовій гумі?
Про все це – в статті на сайті BLIK.ua, але майте на увазі – все може змінитися і в кінці нашої публікації ми пояснюємо, чому й коли, а також де про це дізнатися.
Гаразд, а в чому ж різниця між зимовою та літньою гумою?
Зимові шини виготовлені з м’якішої гуми і мають глибший протектор для кращого зчеплення на льоду й снігу. Літні — твердіші, краще тримають дорогу в спеку та забезпечують коротший гальмівний шлях на сухому асфальті. Перехід між типами гуми відбувається зазвичай навесні (при температурі вище +3-7 °C) і восени. Орієнтуються досвідчені водії на наявність снігу та інших опадів, а також температуру повітря – все, що може робити трасу слизькою.
Що каже закон: чи дозволено їздити на зимовій гумі влітку
Станом на квітень 2025 року, в Україні не існує прямої заборони на використання зимових шин влітку. Водії не підлягають адміністративній відповідальності виключно за сам факт їзди на «зимі» в теплий сезон. Проте, якщо гума в поганому стані або не відповідає стандартам безпеки, може бути складено протокол за частиною 1 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (керування технічно несправним транспортом).
За частиною 1 статті 121 КУпАП яка стосується керування технічно несправним транспортним засобом, передбачено штраф у розмірі 340 гривень (станом на 2025 рік).
Також варто врахувати, що у разі повторного порушення або в разі, якщо несправність створює реальну загрозу безпеці дорожнього руху, можуть бути застосовані жорсткіші санкції, аж до тимчасового вилучення транспортного засобу або позбавлення права керування.
Але все може змінити Законопроєкт №11029: там нові вимоги щодо шин в Україні
У лютому 2024 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт №11029, який може змінити ситуацію. Його ініціатори — народні депутати від «Слуги народу» В'ячеслав Медяник, Максим Павлюк, Сергій Швець, Олена Вінтоняк. Документ передбачає запровадження чітких сезонних вимог до шин.
У пояснювальній записці йдеться:
«Забороняється експлуатація транспортних засобів із зимовими шинами в період з 1 травня по 30 вересня, за винятком надзвичайних погодних умов».
Наразі законопроєкт знаходиться на стадії обговорення в комітетах і не пройшов перше читання. Можуть бути зміни та коригування. Якщо його ухвалять, порушникам загрожуватиме штраф — попередньо в розмірі до 340 гривень за перший такий штраф і 3400-8500 за повторний.
Їзда на «лисих» шинах або на зимових в теплу пору року може бути прирівняна до керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
Фото: wikimedia.org
За це якраз і можуть накласти штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- Скільки це?
В Україні один неоподатковуваний мінімум доходів громадян (НМДГ) для розрахунку штрафів становить 17 гривень (це фіксований показник, не пов'язаний із прожитковим мінімумом).
Отже:
20 НМДГ × 17 грн = 340 грн
Це і є сума адміністративного штрафу, наприклад, за порушення частини 1 статті 121 КУпАП — 340 гривень.
Як це працює в інших країнах
США: Законодавство різниться від штату до штату, але в більшості регіонів не рекомендується використовувати зимові шини влітку, хоча офіційної заборони немає.
Німеччина: Зимова гума дозволена влітку, але якщо вона спричинить ДТП або буде непридатною — водій несе відповідальність.
Франція: Немає заборони, але вважається, що це порушення технічних норм безпеки.
Польща: Використання зимової гуми влітку не карається, але несе ризики погіршеного зчеплення.
Італія: В окремих регіонах діють обмеження на зимові шини в літній сезон, і за порушення передбачено штрафи.
Як бути в курсі змін у законодавстві
Щоб стежити за оновленнями, радимо підписатися на:
- Офіційний сайт Верховної Ради України: rada.gov.ua
- Портал уряду: kmu.gov.ua
Таким чином, їзда на зимових шинах влітку поки що не заборонена законом, але може бути небезпечною та невигідною. Найближчим часом ситуація може змінитися — слідкуйте за законопроєктом №11029.