Ізраїль почав війну з Іраном: які це матиме наслідки для України – чітке пояснення від експерта Сергія Фурси
Ізраїль здійснив масштабну атаку по стратегічних військових і ядерних об'єктах на території Ірану, пояснивши свої дії тим, що Тегеран впритул наблизився до розробки ядерної зброї.
У результаті ударів загинули високопосадовці: командувач Корпусу вартових ісламської революції, очільник Генерального штабу, а також ключові фахівці з ядерних технологій. У відповідь на це Іран завдав масованого ракетного удару по Ізраїлю, випустивши сотні балістичних ракет.
Сайт BLIK.ua запитав у експерта Сергія Фурси, як це вплине на Україну.
«Якщо Іран в рамках ескалації конфлікту перекриє Ормузьку протоку, то ціна на нафту зросте ще більше і може підскочити вище, ніж 100 доларів»
– Пане Сергію, як військовий конфлікт Ізраїлю та Ірану позначиться на Україні?
– Війна Ізраїлю та Ірану має багато негативних наслідків для світової економіки, у тому числі для України. В першу чергу через вплив на ціну на нафту, яка за останній тиждень вже піднялася на 15%.
Для нас це дуже погано з огляду на те, що продаж нафти допомагає Росії фінансувати війну. Скажу більше – якщо Іран в рамках ескалації конфлікту перекриє [Ормузьку] протоку, яка виводить кораблі з перської затоки до Індійського океану (близько 20% світових поставок нафти проходять через цю протоку, і значна частина цих поставок належить Ірану, – прим. А.П.), то ціна на нафту зросте ще більше і може підскочити вище, ніж 100 доларів [за барель].
– Шо потрібно, щоб ціна стабілізувалася і не зростала?
– Потрібно, щоб були прибрані всі ризики – що Іран може перекрити цей [Ормузький] канал. Але поки йде гаряче протистояння [між Ізраїлем та Іраном], цей ризик буде постійно існувати і підтримувати високу ціну на нафту.
«Іран вже давно нічого не постачає в Росію. Всі «Шахеди», які вони запускають по Україні, російського виробництва»
– Чи допоможе Україні те, що Іран зараз втягнутий у війну і більше не буде постачати зброю до Росії, бо вона їм самим потрібна?
– Іран вже давно нічого не постачає в Росію. Всі «Шахеди», які вони запускають по Україні, російського виробництва і не мають ніякого стосунку до Ірану. Тому в цьому плані все залишиться без змін.
– Як себе взагалі поводити Україні у війні Ізраїлю та Ірану?
– Це нас взагалі не стосується і ми ніяким чином не можемо на це вплинути. Тому все, що ми можемо – це висловлювати занепокоєння і закликати до миру і деескалації.
Сергій Фурса: досьє
Сергій Фурса — український фахівець у сфері фінансів, публіцист, ведучий радіо- та телепроєктів, а також відомий інвестиційний банкір.
Народився 21 березня 1982 року у столиці України — Києві. Середню освіту здобував у Політехнічному ліцеї при НТУУ «КПІ», де навчався з 1996 до 1999 року за економічним напрямом. Вищу освіту отримав у 2002 році, закінчивши Інститут прикладного системного аналізу при КПІ за спеціальністю «Системний аналіз фінансових ринків». Згодом, у 2006 році, завершив навчання в Міжнародному університеті фінансів.
Його кар’єрний шлях охоплює низку впливових позицій у фінансових установах:
- Укрсиббанк (2005—2008) — обіймав посади аналітика та керівника відділу досліджень;
- Renaissance Capital (2008) — старший фахівець з кредитних ринків;
- Astrum Investment Management (2008—2011) — працював на посаді старшого аналітика;
- Dragon Capital (з 2011 року) — спочатку спеціаліст з продажу боргових інструментів, згодом — заступник директора з торгівлі цінними паперами.
Його експертність неодноразово визнавалася на ринку: у 2005–2009 роках Фурса отримував звання найкращого аналітика в сфері облігацій в Україні за версією CbondS.