15% українцям слід змінити свою поведінку для власної ж безпеки: в ДНСН повідомили тривожні результати опитування
Такі дані опитувань були отримані в результаті соціологічного дослідження, проведеного BBC Media Action спільно з Державною службою України з надзвичайних ситуацій.
Воно охопило період з січня по травень 2024 року і включало інтерв’ювання 2421 респондента з підконтрольних Україні територій, а також фокус-групи та інтерв’ю з людьми, які проживають або працюють у районах із середнім і високим рівнем забруднення вибухонебезпечними предметами.
Попри високу загрозу, 90% опитаних стверджують, що у випадку виявлення вибухонебезпечного предмета діяли б безпечно — відійшли б від нього, попередили б інших, зателефонували б до екстрених служб і не торкалися знахідки.
- Читайте також: Бомбардували об'єкти ЮНЕСКО: СБУ оголосила підозри командирам Чорноморського флоту РФ, які обстрілювали Одесу
Однак у реальності поведінка громадян може бути суперечливою. Так:
▪️ 66% українців одночасно декларують готовність до як безпечних, так і небезпечних дій.
▪️ 21% заявили, що підійшли б ближче і розглянули б предмет.
▪️ 63% помилково вважають, що позначити місце знахідки — безпечно, хоча це може призвести до фатальних наслідків.
Також 36% респондентів готові ризикувати, якщо цього вимагає робота або нагальні життєві потреби, а 56% переконані, що добре знають місцевість і тому зможуть уникнути небезпеки.
Ще один тривожний сигнал — 42% українців вважають, що інформації про мінну небезпеку недостатньо, особливо у сільській місцевості та західних регіонах.
Водночас 25% опитаних оцінили ризик підриву як високий, причому в південних регіонах цей показник підвищується до 30%. Проте загроза вибухів посідає лише 11-те місце серед найактуальніших проблем, які хвилюють українців.
‼️ За даними ДСНС, понад 23% території України — приблизно 139 000 км² — потенційно забруднені мінами та вибухонебезпечними предметами.
📌 Дослідження здійснено в межах проєкту ПРООН в Україні за фінансування урядів Японії та Нідерландів, а також за підтримки Humanity & Inclusion.