МО замовляє міни у підрядників із проблемами: Антикорупційна рада б'є на сполох
Міністерство оборони України планує закупити значну кількість 120-мм мінометних мін у державних виробників, які раніше неодноразово не виконували свої контрактні зобов'язання.
Про це повідомила Громадська антикорупційна рада при Міноборони на свой сторінці у мережі Facebook.
«Через необхідність дотримання режиму секретності ми не можемо публічно назвати виробників та обсяг замовлення. Проте змушені привернути увагу громадськості, адже проблема, на яку ми неодноразово вказували чиновникам та політикам, досі не вирішена. Системне та безперебійне постачання боєприпасів на фронт є нашим головним пріоритетом», – заявили у ГАР МО.
Ключова проблема, за словами ради, полягає у надмірній концентрації замовлень на одного виробника. Вони наголошують, що розвиток оборонно-промислового комплексу України та мінімізація ризиків можливі лише за умов існування кількох конкурентів на ринку.
«Рішення про додаткове замовлення значної кількості мін у заводів, які не змогли виконати навіть 50% від попередніх контрактів, створює суттєві ризики для забезпечення фронту», – йдеться в заяві.
Попри скарги на неякісні міни та зриви постачань, відповідальні особи не зазнали жодних санкцій, підкреслюють у ГАР МО. Відтак, антикорупційна рада звернулася до Ставки Верховного Головнокомандувача із закликом:
- Зобов'язати закупівельників диверсифікувати постачальників боєприпасів, щоб уникнути ситуацій, коли проблеми одного виробника зривають постачання на фронт.
- Вимагати від правоохоронних органів та Міноборони результати розслідування щодо постачання неякісних 120-мм мін.
- Зобов'язати відповідальних осіб оприлюднити кількість рекламацій та боєприпасів, повернутих виробникам.
Крім того, ГАР МО подала заяву до правоохоронних органів щодо можливих злочинних дій посадових осіб у цій ситуації.
- Зауважимо, що оборонно-промисловий комплекс України неодноразово стикався з проблемами якості та вчасного постачання боєприпасів. У 2024 році Збройні Сили України отримали частину партій мінометних мін із браком, що змусило військових відмовитися від їх використання.
- Також раніше в Україні обговорювали необхідність диверсифікації постачальників боєприпасів, щоб уникнути ситуацій, коли монополізація закупівель призводить до зривів постачань та низької якості продукції. Однак відповідних системних змін поки не відбулося.