Європейці здійснили прорив у світі науки: вчені нарешті змогли перетворити свинець на золото, але є нюанс
Наукове відкриття було здійснене завдяки ALICE – одному з основних детекторів Великого адронного колайдера (ВАК), де дослідники фіксують так звані «майже зіткнення» високоенергетичних ядер свинцю. У таких випадках ядра не торкаються одне одного, але їхні електромагнітні поля взаємодіють – і це змінює все.
Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на дослідження у журналі Physical Review Journals.
Під час таких близьких проходжень виникають надпотужні імпульси фотонів, які буквально вибивають протони з атомів свинцю. А оскільки атом золота має на три протони менше, ніж свинець, результат такої взаємодії іноді – золото.
«Це перший випадок, коли ми змогли систематично зафіксувати й проаналізувати народження золота у ВАК», – каже Уліана Дмитрієва з колаборації ALICE.
Втім, радіти рано. За всю другу фазу роботи колайдера (2015–2018 роки) було створено лише 86 мільярдів атомів золота. У масі це... 29 пікограмів. Для порівняння: це в мільйони разів менше від ваги порошинки. Та навіть цього науковцям вистачило, щоб підтвердити факт: золото з'являється.
Детектори ALICE вловлюють частки за допомогою так званих нуль-градусних калориметрів, які рахують кількість протонів та нейтронів, що вилетіли з атома. Саме три протони та один або більше нейтронів підтверджують, що утворився атом золота.
Втім, атоми золота не виживають у суворому світі ВАК. Вони миттєво зіштовхуються зі стінками труб колайдера і розлітаються на частинки. Але навіть така коротка поява підтверджує – трансмутація можлива.
«Наші детектори здатні працювати з тисячами частинок одночасно, але й уміють вловити такі рідкісні випадки, як створення золота», – наголосив Марко ван Леувен, речник ALICE.
Попри успіх, про «золоту добу» людства говорити зарано. Навіть після модернізації ВАК золота стало вдвічі більше, ніж у попередньому циклі, однак цього все одно недостатньо, щоб навіть зробити сережку.
- Нагадаємо, Великий адронний колайдер (ВАК) – це найпотужніший у світі прискорювач частинок, розташований у Європейському центрі ядерних досліджень (CERN) на кордоні Швейцарії та Франції. Його використовують для вивчення фундаментальних частинок і сил, що керують Всесвітом.
- Люди і раніше прагнули перетворити свинець на золото, але за допомогою алхімії – містичної практики, що поєднувала елементи хімії, філософії та магії. Хоча тодішні спроби були безуспішними, ідея про трансмутацію металів надихала науковців століттями.
- Сьогодні ж завдяки ядерній фізиці ця мрія частково стала реальністю – хоча й у зовсім інших масштабах.
Читайте також: Після 20 років в ІТ втратив усе через ШІ: шокуюча історія американця, яка може статися з кожним