Регіони

Гібридизація коня Пржевальського: у Чорнобильському біосферному заповіднику сталося незвичне схрещування – фото

Анастасія Станіславська
1441
2
Кінь Пржевальського. Фото: zapovidnyk.org.ua
У Чорнобильському біосферному заповіднику сталося рідкісне явище — гібридизація коня Пржевальського з іншими видами коней. Відомо, що ці дикі коні можуть вільно схрещуватися з домашніми кіньми, даючи плідне потомство.

Про це повідомив Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник.

Чорнобильські жеребці час від часу виходять за межі Заповідника і намагаються спілкуватися з домашніми кобилками, що створює проблеми для їх господарів. Хоча раніше контакти з домашніми тваринами були, гібридів офіційно не реєстрували.

Однак одна з кобилок колись втекла і створила пару з диким жеребцем Пржевальського, від якої народилися перші гібриди. Наразі потомство цієї пари розмножується, і, можливо, в майбутньому інші гібридні жеребці також утворять свої групи.

Група молодих коней Пржевальського, в якій є два гібридних жеребці без білого носового дзеркальця. Фото: zapovidnyk.org.ua

Гібриди коня Пржевальського в Чорнобилі

У 2025 році в холостяцькій групі коня Пржевальського поблизу села Запілля почали реєструвати окремих гібридів. Ці коні помітно відрізняються від інших завдяки меншим розмірам зубів і щелеп, а також відсутності білого носового «дзеркальця». Один з жеребців вже створив пару, і вони мають потомство, яке з'явилося минулого року. Цього року кобилиця вагітна і найближчим часом з'явиться ще один гібрид.

Гібридні пржевальці мають привабливий вигляд, що більше нагадує поліських аборигенних коней, які вже зникли.

Гібридизація та її небезпека для коня Пржевальського

Гібридизація є небажаним явищем, оскільки вона загрожує генетичній чистоті рідкісних видів. Ця проблема актуальна не лише для Чорнобильського заповідника, але й для інших регіонів. У Китаї та Монголії, де коней Пржевальського повернули у дику природу, місцеві кочівники часто сприймають гібридизацію як природний процес.

Згідно з відкритими джерелами, кочівники не заперечують, коли жеребець тахі приєднується до їх табунів і від нього народжуються лошата. Такі гібриди, як правило, мають хороше здоров’я і хороші темпи росту.

Проте, в степах для запобігання змішуванню видів жеребців-тахі часто ізолюють на період гону. Це робиться для того, щоб уникнути контактів з домашніми кіньми.

  • З метою зменшення випадків гібридизації в дикій природі, було б доцільно вилучати гібридних коней з табунів, поміщати їх у окремі вольєри та забезпечити їх утримання. Проте, це не є простим завданням не лише через силу та норов цих жеребців, але й через складні законодавчі норми та природоохоронний статус цього виду.

Читайте також: У Києві помітили надзвичайне атмосферне явище навколо Сонця: що це таке та з чим воно пов'язане