Політика

Вашингтон пом'якшив позицію: США скоротили втричі суму «боргу» України після переговорів щодо ресурсної угоди

Кирило Гапонов
140
Прапори США та України. Фото: Офіс Президента
Адміністрація Трампа переглянула вимоги щодо компенсації за американську допомогу: початкові $300 мільярдів скоротили до $100 мільярдів. Натомість США вимагають частку в прибутках від українських надр та інфраструктурних проєктів.

Як повідомляє Blik.ua з посиланням на Bloomberg, під час перемовин у Вашингтоні американська сторона озвучила нові, м’якші умови. Замість попередньої суми у $300 мільярдів США погодилися на оцінку в $100 мільярдів, що наближається до української позиції.

Тепер Вашингтон наполягає не на грошовому поверненні, а на доступі до українських інвестиційних ресурсів. Йдеться про майбутні прибутки від видобутку корисних копалин, логістики та портової інфраструктури.

США пропонують створити спеціальний фонд, який вони контролюватимуть, а кошти від проєктів мають компенсувати військову допомогу. Україна, натомість, наполягає: попередня допомога не повинна визнаватися як борг.

«Ми дуже, дуже близькі… [угода] може бути підписана навіть цього тижня», – сказав міністр фінансів США Скотт Бессент після отримання української зустрічної пропозиції.

За даними джерел видання, переговори проходять конструктивно, але США не готові вкладати нові кошти – хочуть, щоб надана допомога вже вважалась їхнім внеском у фонд.

Неспокій додає недавній скандал між Зеленським, Трампом і віцепрезидентом Венсом. Саме він став причиною зриву попередньої угоди та призупинення американської допомоги Україні в лютому.

Додаткове напруження спричиняє і публічна активність спеціального посланника Трампа – Стіва Віткоффа. Після візиту до Санкт-Петербурга та зустрічі з Путіним, він заговорив про «нову еру російсько-американських економічних відносин».

Є й ще один критичний момент. Київ побоюється, що привілейоване становище США в українській економіці може суперечити вимогам ЄС. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль уже заявив:

«Червона лінія номер один – це євроінтеграція».
  • За даними Bloomberg, у проєкті угоди йдеться про доступ США до українських родовищ газу, нафти, рідкоземельних металів і портів. Українська сторона вимагає перегляду умов та гарантій незалежності стратегічних секторів.
  • Нагадаємо, після нещодавніх технічних переговорів щодо угоди, які відбулися 11 квітня, віцепрем'єрка Стефанішина заявила, що американці прийняли частину наших пропозицій, проте до остаточного варіанту документа ще далеко.

Читайте також: Блінкен висловився про угоду з Україною щодо корисних копалин: «Це просто рекет від адміністрації Трампа»