Лайфстайл

«Середньовічна еротика» на гобелені з Байо: чому історики не перестають сперечатися щодо відомої картини

Кирило Гапонов
1679
2
Фрагмент гобелену з Байо. Фото: Bayeux Museum
Британські історики Гарнетт і Монк не згодні, чи зображено на гобелені Байо ще один фалос. Один бачить у ньому кинджал, інший – «анатомічно точну» чоловічу гордість. Історичну правду шукають у деталях.

Уже понад 950 років гобелен Байо зберігає таємниці Нормандського завоювання Англії. Але нещодавно у центр уваги потрапила зовсім не битва при Гастінгсі, а загадковий фрагмент внизу однієї сцени. Саме він спровокував справжню наукову суперечку.

Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на The Guardian.

Професор Оксфордського університету Джордж Гарнетт кілька років тому зафіксував 93 зображення чоловічих статевих органів у межах 70-метрової вишивки. Переважна більшість з них – на конях, решта – на людях.

Фрагмент гобелену з Байо. Фото: Bayeux Museum

Але історик Крістофер Монк, відомий як «Середньовічний чернець», стверджує, що виявив 94-й фалос. На його думку, у сцені з фігурою, яка біжить, з-під туніки визирає зовсім не зброя.

«Я не маю сумнівів, що це саме пеніс – і він доволі детально вишитий», – запевнив Монк.

Гарнетт наполягає, що то лише піхви меча. Але суперечка вийшла далеко за межі анатомії – це вже дискусія про символізм і культурні коди середньовіччя.

За словами Гарнетта, автор гобелена був високоосвіченим і вкладав у свою роботу приховані смисли.

«Це не просто історія. Це кодований коментар до завоювання», – пояснює він.

І хоч тема викликає глузування в мережі, обидва історики переконують: такі дослідження допомагають краще зрозуміти ментальність людей ХІ століття.

  • Гобелен з Байо – це унікальна 70-метрова вишивка XI століття, яка розповідає про норманське завоювання Англії у 1066 році. Вона зберігається у Музеї гобелена в місті Байо, Нормандія. Цей текстильний шедевр – не лише історичний документ, а й культурна пам’ятка, яку щороку відвідують тисячі туристів.
  • У музеї Байо скромно зазначають, що це епічна поема і моральна історія. Але тепер вона ще й – епіцентр «анатомічної» суперечки.

Читайте також: Ворони вражають науковців: птахи навчились розпізнавати геометричні фігури краще за дітей