Здоров'я

В Україні запроваджують безплатну вакцинацію проти небезпечного вірусу ВПЛ: чому це важливо

Сергій Маламура
955
Вірус. Фото: czr.com.ua
В Україні з наступного року вперше запроваджують безоплатну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). У західних країнах ця вакцина вже давно була обов’язковою.

Із наступного року в Україні вперше запровадять безоплатну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вона передбачена національним Календарем щеплень для дівчат віком 12–13 років. Нині Медичні закупівлі України вже уклали договір на закупівлю 9-валентної вакцини проти ВПЛ, повідомили у пресслужбі МОЗ.

У міністерстві наводять статистику ВООЗ, згідно з якою два високоонкогенні типи вірусу — 16 і 18 — спричиняють близько 70% випадків раку шийки матки. Водночас 9-валентна вакцина захищає від дев’яти найбільш поширених типів ВПЛ, сім з яких є високоонкогенними. 

Загалом, за даними ВООЗ, безкоштовне однократне щеплення проти ВПЛ для дівчат за національним календарем здійснюється у 75 країнах. А вакцинація проти ВПЛ включена до національних програм імунізації в 149 країнах світу.

Вакцинація від ВПЛ. Фото: МОЗ

Читайте також: Covid-19 повертається: нова смертельна хвиля захворювань поширюється швидше, ніж очікували медики 

Чому вакцинація проти ВПЛ важлива

✔️Україна гармонізує Календар профілактичних щеплень відповідно до міжнародних підходів;

✔️Профілактична вакцинація покликана зменшити захворюваність на рак шийки матки та інші хвороби, пов'язані з ВПЛ;

✔️Вакцинація рекомендована до початку статевого життя, бо саме в такій ситуації вакцина має найвищу ефективність, якщо її застосовувати до інфікування.

Як поширюється та чим небезпечний ВПЛ

  • За даними статистики, близько 80% сексуально активного населення інфікується ВПЛ протягом життя.
  • Вірус передається передається шкірно-контактним шляхом, а також від матері до дитини.
  • Низькоризикові типи вірусу  (зокрема, типи 6 і 11) викликають генітальні бородавки, які можуть самостійно зникати або лікуватися локально.
  • Високоризикові типи (16, 18, 31, 35, 45) можуть призводити до цервікальних дисплазій і різних раків: шийки матки, ануса, пеніса, вульви, піхви, глотки, орофаринґу. 
  • Часто вірус перебігає безсимптомно, особливо це стосується високоризикових типів. Тому рак шийки матки здебільшого виявляють на пізніх стадіях, коли лікування вже малоефективне.

У МОЗ додають, що перші постачання вакцини очікуються наприкінці 2025 року. Її закупили за механізмом керованого доступу, що дозволяє отримати препарати за вигідною ціною завдяки прямим перемовинам з виробником.

  • Нагадаємо, у США презентували вакцину для профілактики ВІЛ, розробка якої тривала понад  20 років. Розробники та дослідники стверджують, що її ефективність становить майже 100%. Препарат Yeztugo протестували на 7 тисячах добровольців. Він повністю блокував передачу вірусу при незахищеному контакті.