В Україні автоматизували процес зберігання ДНК військових: у Міноборони пояснили, навіщо це потрібно
В Україні з квітня 2025 року запрацювала автоматизована система зберігання та обліку біологічного матеріалу військовослужбовців. Ідеться про ДНК, зібрану зі слизової оболонки рота, яка надалі зберігатиметься у Центрі обліку геномної інформації.
Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на Міноборони України.
Система автоматизує два ключові процеси – облік тест-систем для збору біоматеріалу та самих зразків. Розробка належить Центру трансформації процесів управління оборонними ресурсами у співпраці з Департаментом охорони здоров’я Міноборони і Командуванням Сил логістики ЗСУ.
Очікується, що до кінця 2025 року база даних Центру налічуватиме 225 000 біологічних зразків. У повідомленні Міністерства оборони зазначено, що система працює на базі SAP – вона відповідає за автоматичний облік і контроль термінів зберігання.
«У разі пошуку зниклих безвісти військових або необхідності ідентифікації загиблого, уповноважені особи можуть звернутися до ЦОГІ для отримання зразків», – йдеться у повідомленні.
На місцях, у військових частинах, зразки ДНК збирають безпосередньо у військових. Надалі їх централізовано передають до Центру, де й здійснюється подальше зберігання.
У Міноборони наголошують, що нова система прискорить розслідування у справах про зниклих чи загиблих бійців та дозволить уникати непотрібної бюрократії в критичні моменти.
«Це важке, але вкрай необхідне рішення, щоб рідні змогли отримати відповіді у найважчі моменти», – кажуть у відомстві.
Упровадження такої бази даних здійснюється на виконання вимог Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини».
- Зауважимо, потреба у впорядкованому зборі ДНК виникла ще 2022 року, коли масштабні бойові дії призвели до великої кількості зниклих безвісти.
- Відтоді питання ідентифікації військових стало критичним – і технічна автоматизація є кроком до системного вирішення цієї болісної проблеми.
Читайте також: Україна стрімко втрачає населення: за минулий рік смертність майже втричі перевищила народжуваність