ЄС схвалив ліки від Альцгеймера: чи стане це переломним моментом у боротьбі з деменцією?
Європейська комісія схвалила використання нового препарату – леканемабу (торгова назва Leqembi), що є першою терапією для лікування хвороби Альцгеймера, яка впливає на основні процеси в мозку, а не лише на симптоми. Це важливий крок у боротьбі з деменцією, яка залишається однією з найбільших проблем для світової медицини.
Про це повідомляє Blik.ua з посиланням на видання Deutsche Welle.
До цього лікування Альцгеймера зводилося здебільшого до полегшення симптомів, без впливу на основні причинні процеси в мозку. Леканемаб впливає на амілоїдні відкладення – білок, що накопичується в мозку хворих, і уповільнює прогресування хвороби.
Основний показник ефективності леканемабу – зміни в когнітивних і функціональних симптомах за 18 місяців. Пацієнти, що отримували ліки, продемонстрували менший приріст балів за шкалою оцінки деменції: 1,22 порівняно з 1,75 у групі, що не отримувала терапію.
Проте леканемаб не може вилікувати хворобу Альцгеймера, і лише обмежений відсоток пацієнтів може отримати терапію:
- Ліки призначені лише для людей на ранніх стадіях захворювання, де ще не відбулося необоротного ушкодження мозку.
- Препарат підходить тільки для пацієнтів з певним генетичним варіантом, що знижує ризик побічних ефектів, таких як набряк чи крововиливи в мозку.
Згідно з оцінками, в Німеччині серед 1,2 мільйона людей, що страждають на Альцгеймера, лише невелика частина може отримати цю терапію. Леканемаб вже затверджений у США, Великій Британії та Японії, і його схвалення в ЄС дає нові можливості для лікування захворювання на ранніх етапах.
- Як відзначають експерти, хоча цей крок важливий, повного вилікування хвороби Альцгеймера поки що не існує, і науковці продовжують шукати способи зупинити або запобігти цій хворобі.
Читайте також: Pfizer згортає розробку пігулки від ожиріння: як серйозні побічні ефекти зруйнували амбітний план