Понад дві тисячі компаній зареєстровано у звичайній п’ятиповерхівці Києва: аналітики пояснили, чи це законно
На травень 2025 року в Україні загалом зафіксовано 1 654 місця масових реєстрацій компаній. Свою юридичну адресу там зазначили 180 тис. бізнесів. Більшість з них припадає на Київ. Такі дані Єдиного державного реєстру наводить Опендатабот.
Від початку повномасштабної війни в місцях масових реєстрацій з’явилося 9 318 компаній, із них 2 775 зареєстровано минулого року. Зараз до точок масової реєстрації бізнесів відносять 1 654 адреси. Із них половина припадає на столицю.
Із 180 тис. компаній, зареєстрованих за адресами масової реєстрації, 83% є активними. Найбільше таких бізнесів у Києві - 68% або 101 тис. Ще 6% компаній значаться на Харківщині - 9,4 тис. До трійки лідерів входить також Дніпропетровщина - 4,5% (6,6 тис. бізнесів).
Кількість компаній, що мають юридичні адреси за місцями масової реєстрації по регіонах. Фото: Опендатабот
Нині встановлено будинок-рекордсмен, де зареєстровано найбільше компаній. Так свою своєю юридичною адресою 2 367 бізнесів називають будинок 12 на вулиці Мельникова (зараз – Юрія Іллєнка) у Києві. Ця звичайна житлова п’ятиповерхівка залишається лідером із 2018 року, коли аналітики почали досліджувати тему.
«Якщо вважати, що середній розмір офісу для однієї компанії - 100 кв. м, щоб реально розмістити всі ці компанії, потрібно 237 300 кв. м офісної площі. Відповідно, будинок по Мельникова 12, мав би бути схожим мінімум на 1,5 «Гулівера» в Києві», - зазначають експерти.
За даними аналітиків, майже третина (30.6%) компаній, зареєстрованих за такими адресами, займаються оптовою торгівлею, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами.
Читайте також: В Україні значно зросла кількість мільйонерів: у яких містах задекларували найбільші суми
Адвокат Олексій Колток, партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko розповів, що реєстрація компанії за адресою масової реєстрації (за винятком адрес бізнес-центрів) є однією з ознак того, що юридична особа є компанією-оболонкою.
«Про це прямо вказується у підзаконних актах у сфері фінансового моніторингу. Адресою масової реєстрації при цьому визнається адреса, за якою зареєстровано більше 50 юридичних осіб, трастів або інших правових утворень», - зазначив юрист.
За його словами, така реєстрація не вважається незаконною. Але це утворює певні ризики. Наприклад, банки та страхові компанії мають поглиблено перевіряти та вимагати документи, які спростовують ознаки фіктивності. Інакше можна отримати відмову в обслуговуванні.
Окрім того, податківці ретельніше перевіряють такі компанії, особливо під час виїзних перевірок. Якщо за адресою не виявиться вказаного бізнесу, можуть заблокувати його податкові накладні. Можуть також поставити під сумнів витрати для податку на прибуток та податковий кредит з ПДВ, нараховані під час отримання товару або послуги від компанії за адресою масової реєстрації. Такі ж ризики стосуються й партнерів цих компаній.
- Нагадаємо, в Україні вводять нові правила для роботодавців. Держпродспоживслужба починає перевіряти оголошення про вакансії. Особливу увагу приділятимуть дискримінації та маніпуляціям у текстах. За порушення – штрафи та скарги.