Фінанси

Україні загрожує дефолт у травні: що сталося та думка Гетманцева про непросту ситуацію

Євген Чепур
26
Гроші. Фото: Апостроф / Дмитро Олійник
Україна постала перед можливим дефолтом вже у наступному місяці та має виплатити 600 мільйонів доларів. Данило Гетманцев поділився своєю думкою.

Україна не змогла досягти угоди з власниками її ВВП-варрантів на суму 2,6 мільярда доларів, що ставить під загрозу плани реструктуризації боргу до травневого терміну виплати. Якщо до наступного місяця домовитися не вдасться, то наша держава має сплатити 600 мільйонів доларів.

Міністерство фінансів нашої країни продовжить перемовини з інвесторами з Вашингтона вже цього тижня, повідомляє Financial Times.

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що перемовини важкі, але вони тривають.

«Поціновувачам яскравих заголовків хочу повідомити: перемовини із тримачами ВВП-варантів тривають, вони не прості, час на укладення угоди до 31 травня є, але його залишається не так вже і багато». 

Також політик у власному телеграм-каналі нагадав, що це не перший раз, коли Україні загрожує дефолт.

«Нагадаю, перед реструктуризацією єврооблігацій минулого року також було багато спекуляцій про дефолт, але врешті-решт домовились. Тут ситуація, наслідки і периметр угоди інші. Але сподіваюсь, що конструктивна позиція і здоровий фінансовий глузд серед кредиторів візьме гору».

Проблема з ВВП-варантами викликає занепокоєння у Міжнародного валютного фонду. У березні МВФ заявляв, що, якщо не вжити заходів, то несвоєчасна реструктуризація цих варрантів становить ризик для стабільності програми допомоги Україні на 15,5 мільярда доларів та для успішно проведеної Києвом минулорічної реструктуризації облігацій на понад 20 мільярдів доларів

ВВП-варанти з'явилися у 2015 році як частина угоди про реструктуризацію українського боргу. Їх випуск мав на меті заохотити кредиторів, надавши їм можливість отримати дохід, якщо економіка України демонструватиме значне зростання у майбутньому – розмір виплат прямо залежить від темпів зростання ВВП. 

Однак після повномасштабного російського вторгнення у 2022 році ситуація кардинально змінилася. Тепер Київ прагне переглянути умови, щоб уникнути потенційно величезних платежів інвесторам у період повоєнного відновлення, коли країні будуть вкрай потрібні всі ресурси. 

Україна та її західні союзники не зацікавлені у відтоку значних коштів приватним власникам варантів під час відбудови зруйнованої війною економіки.

Хто такий Данило Гетманцев

Гетманцев Данило Олександрович (нар. 26 квітня 1978, Київ) – український політик, юрист і науковець. 

З 2019 року – народний депутат України 9-го скликання від партії «Слуга народу». 

Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. 

Доктор юридичних наук, професор.