У вас зіпсовані долари? Не поспішайте їх викидати — ось як реально повернути свої гроші в Україні. Дієві поради й лайфхаки
Долар — головна валюта світу. Він поширений в усіх країнах світу, в тому числі – в Україні. Проте це не наша валюта – відповідно, держава та зареєстровані в Україні банки не беруть на себе зобов’язання з приводу заміни пошкоджених купюр. Але спосіб замінити їх існує, і навіть не один. Сайт BLIK.ua подає дієві поради, як це зробити – від простіших, але дорожчих і до складніших, але не обов’язково вигідніших варіантів.
Американський долар є ключовою резервною валютою світу, якою користуються для міжнародної торгівлі, інвестицій та заощаджень. За даними Федеральної резервної системи, у 2024 році в обігу перебувало понад 2,3 трлн доларів, з яких понад 60% — за межами США. У 66 країнах долар вільно конвертується або навіть офіційно використовується як платіжний засіб.
Що може трапитися з доларом і коли його ще можна замінити
З пошкодженнями купюр стикаються часто: найтиповіші з них — це:
- Надриви та порізи
- Волога і пліснява
- Опіки, плями, вигоряння
- Витертість або відсутність частини
За стандартами Бюро з гравірування та друку США, банкноту можна обміняти, якщо:
- Збереглося понад 50% її площі
- Можна визначити серійний номер і справжність
Де в Україні можна обміняти зіпсовані долари
1. Банки
Українські комерційні банки (ПриватБанк, Ощадбанк та інші) можуть приймати пошкоджені долари на інкасо. Тобто, вони приймають у вас купюру з комісією, а потім обмінюють її у закордонних банків-партнерів за взаємними домовленостями.
Але: банкноти з грибком або хімічними речовинами можуть бути відхилені.
2. Посольство або консульства США
Посольство та консульства не здійснюють обмін напряму, але допоможуть оформити відправлення до США через програму "Mutilated Currency".
До того ж, біля посольств зазвичай є обмінники, які можуть обміняти купюри з певним відсотком. Ну, або певні спритники домовляються зі звичайними іноземцями, які часто бувають вдома й без жодних проблем замінять купюру в своїх банках. Ми, звісно, не можемо порадити цей спосіб, тому що валютні операції на вулиці небезпечні, та й незаконні.
Адреса дипломатичних установ США в Україні:
Посольство США в Києві
вул. Сікорського, 4, Київ 04112
3. Безпосереднє звернення до США
Можна надіслати пошкоджену купюру до:
Bureau of Engraving and Printing – MCD
Office of Financial Management
14th and C Streets SW, Room 344A
Washington, DC 20228, USA
Варто додати пояснювальний лист із описом, що сталося з банкнотою.
Застерігаємо, що це тривалий шлях, який вимагатиме від вас великих зусиль і залученості в процес. Простіше кажучи, доведеться дуже поморочитися без гарантій, що це спрацює й під час поштових пересилок-переписок ви витратите забагато зусиль і коштів.
Чи можна обміняти пошкоджену монету?
Монети не підлягають обміну в українських банках. Їх можна замінити лише у США, якщо вони пошкоджені, але не фальшиві.
Як відбувається заміна інших валют
Гривня: НБУ обмінює пошкоджені купюри безкоштовно у відділеннях банків, якщо збереглося не менше 55% площі.
Євро: У Нацбанках країн ЄС пошкоджені банкноти обмінюють, якщо видно номінал і серійний номер.
Юань: У Китаї пошкоджену валюту можна обміняти в банках, але часто лише за умови, що вона була випущена не більше 5 років тому.
Фунт стерлінгів: Банк Англії приймає старі й пошкоджені банкноти поштою або через банки.
Злотий: У Польщі пошкоджені злоті обмінюють у філіях Narodowy Bank Polski при дотриманні умов збереження понад 50% площі.
Порада: завжди зберігайте долари в сухому, затемненому місці, уникаючи згинів і вологи. Це допоможе уникнути зайвих клопотів із заміною.